Тайм-менеджмент – це вміння ефективно управляти та контролювати своїм особистим часом, здатність сортувати, що є головним і потребує вирішення в першу чергу, а що – другорядне та можна перенести на кілька годин вперед.
Завчасне планування
Психологи радять для ефективнішого виконання завдання записати його на папері. Адже, коли ви працюєте зі списком запланованих завдань – збільшуєте продуктивність свого часу на 25%.
Результативною буде звичка записувати свій план завдань на завтра звечора, перед тим як лягати спати. Працюйте з цим списком протягом усього дня: як тільки з’явиться якесь нове завдання – впишіть його в цей же перелік з огляду на його пріоритетність в порівнянні з раніше записаними справами. А коли успішно впораєтеся з конкретним завданням – обов’язково викреслюйте його зі списку. До того ж, складну роботу краще розділіть на декілька підзадач – не хапайтеся за неї повністю.
“Копія” себе через 5 років
Тайм-менеджмент, точніше управління часом, як зазначила в коментарі сайту “24” психолог, автор методик з аналізу життя та розвитку навичок Ірина Оксенюк, це не лише фішки самоорганізації, а стиль усвідомленого життя, коли ви оптимізуєте свої звички та ресурси так, щоб встигати робити не просто більше, а найважливіше й відчувати при цьому задоволення від життя.
Щоб навчитись управляти часом, який є у своєму розрядженні, потрібно комплексно підійти до цього питання: переосмислити свої життєві цінності, визначити слабкі сторони й прийняти їх, працювати над ними і розвивати нові корисні звички, щоб оптимізувати сили й ресурси, підкреслює психолог.
Наступний крок, за словами Оксенюк, – визначитись із справою життя або професійною реалізацією на даному етапі. Потім необхідно побудувати стратегічний напрям – побачити свою вдосконалену копію через 5 років. Тоді освоїти самоорганізацію, менеджмент часу: як правильно ставити цілі й розписувати їх, враховуючи ризики та потенційні зміни, вивчати різні техніки, що враховують фізіологію, роботу мозку та збільшують ефективність. І лиш тоді приступати до планів на тиждень та безпосередньо день.
Як це працює?
Коли людина знає свій стратегічний напрям (ким хоче стати через 5 років, що вміти, з ким спілкуватись і де побувати – це мінімум), вона не марнує час на несуттєві речі, вміє відмовити тому, що не приносить результат або відновлення сил (істинну радість), оскільки швидше розпізнає можливості й те, що їй насправді потрібно.
Це те, що я називаю усвідомленим життям: кожна зустріч, кожна дія, кожна покупка – ви знаєте навіщо це вам і наскільки це приблизить вас до мрії. Ви можете сказати, що відпочинок теж потрібен і він не приносить конкретного результату. Як це не приносить? А відновлення ресурсів? Якщо ваш відпочинок – це дійсно відпочинок: сон, смачна їжа, сміх в компанії близьких чи пізнання нового,
– наголошує Оксенюк.
І зауважує: це може звучати як чарівне закляття, але саме так це працює. Подумайте самі: коли ви ставите реальні цілі й вони істинно ваші, не нав’язані близькими чи оточенням, то мотивація їх досягнення відпадає сама собою. Звичайно ж потрібен план, який включає вивчення ситуації (все, що вам потрібно знати, вміти для реалізації своєї цілі) і досвіду інших та щоденних маленьких кроків.
Емоції – на папір
Для того, щоб випустити пар чи вивільнити емоції, пояснює Оксенюк, використовуйте спорт або ж техніки написання листів, виписуйте “невдоволення” на папір. Пам’ятайте: ви нічого нікому не винні, окрім себе й не зобов’язані щось доводити будь-кому, окрім самому собі. Єдина людина, з ким варто порівнювати себе – це ви в минулому та ви в майбутньому.
Єдине питання, яке варто задавати собі щовечора перед сном – чи зробив я максимум, щоб наблизитись до своєї цілі? Єдине, що варто говорити собі вранці – сьогодні мій найкращий день, який поверненню та обміну не підлягає. Робіть лиш те, що ви любите, а якщо не можете любити, то змінюйте свою діяльність,
– підкреслює Оксенюк.
Управління своїм часом – це в першу чергу знати, на що саме хочете його використовувати із задоволенням.
Фільтруйте інформацію
Аби не перенасичувати свій мозок величезною кількістю непотрібної інформації, а також не витрачати на неї свій дорогоцінний час – вчіться вибирати найбільш потрібну, корисну інформацію та відсівайте непотрібне.
Вчіться побіжно вивчати й пробігати очима по сторінках всесвітньої інтернет-павутини, не читаючи все підряд від початку і до кінця.
Чим більше й швидше ви будете виконувати кілька завдань одночасно – тим гірше їх зробите. Тому не переходьте до нового завдання, поки повністю не зробите старе. Розставляйте пріоритети. Відсортуйте по важливості й терміновості певні завдання. Не витрачайте більшу частину свого часу на дрібні та непотрібні справи.
“Жаба на сніданок”
Успішний бізнесмен, автор книг та аудіопрограм на тему бізнесу Брайан Трейсі “жабою” називає найскладніші справи, з якими потрібно впоратися протягом дня. Коли ви їх постійно переносите то на 1 годину, то взагалі на вечір – самі собі створюєте неприємне емоційне напруження, з яким ходите весь день. Тому, вважає Трейсі, свій день варто починати з найскладніших завдань – і день пройде легко.
Власний біогодинник
Якщо уважно до себе придивитися – ви зможете визначити свій біологічний годинник (біоритми), щоб зрозуміти, на які години припадає пік вашої активності. Саме в цей час варто докласти максимум зусиль, щоб вирішити найважчі завдання, так як у цей період ви сповнені сил та енергії. Намагайтеся у свій пік активності встигнути якомога більше, оскільки в інший час працездатність буде нижчою.
При цьому не забувайте брати для себе заслужений вихідний день. Це також важливий фактор для ефективного управління часом. Коли людина відпочиває – ресурси організму поступово відновлюються. Тому, навіть коли ви відпочиваєте та відновлюєте свої сили – все одно займаєтеся тайм-менеджментом.
Джерело: 24tv.ua