Темна перспектива: через брак електроенергії взимку в Україні відключатимуть світло

11 Жовтня 2016 14:53

Темна перспектива: через брак електроенергії взимку в Україні відключатимуть світло

У наших реаліях «на підтримку» прогресу нерідко доводиться вдаватися до дідівських засобів. (Фото з сайта domik.ua.)

Два роки тому багато експертів твердили, мовляв, без донецьких шахт знеструмить чи не всю Україну.

Хоч Україну тоді не знеструмило, але віялові відключення електроенергії відбувалися по всій території країни. Наразі є припущення, що й цього року взимку відбуватимуться обмеження подачі електроенергії населенню. Причиною такого вимушеного кроку може стати висока вартість вугілля та газу.

За словами тимчасового виконувача обов’язків директора НЕК «Укр­енерго» Всеволода Ковальчука, в разі нестачі вугілля доведеться запускати газо-мазутні блоки на Запорізькій та Трипільськiй ТЕС і споживати більше природного газу для виробництва електроенергії.

Окрім цього, очільник «Укренерго» зазначає, що електроенергія, вироблена з газу, коштуватиме дорожче: «Ціна буде набагато вищою, ніж генерація на вугіллі. Але стійкість енергосистеми країни цього варта, інші варіанти обійдуться набагато дорожче. Треба буде обмежувати споживачів. Ритмічно, без масових відключень, але ж».

Наприкінці липня Кабінет Міністрів затвердив план заходів iз підготовки до опалювального сезону 2016-2017 років. Згідно з ним, уже до 1 листопада заплановано накопичити на складах ТЕС і ТЕЦ майже три мільйони тонн вугілля. Утім нинішні запаси вугілля на складах не критичні для безпеки енергосистеми України.

У вересні через зниження температури Україна вийшла на споживання 60-65 тисяч тонн вугілля на день. В опалювальний сезон цей показник коливається приблизно в межах 85-100 тисяч тонн на день, iз них до 35 тисяч припадає на газове вугілля, ще до 65 тис. тонн — на антрацитове.

В «Укренерго» кажуть, що відстають від графіка постачання вугілля на українські теплоелектростанції лише на чотири дні. За словами Всеволода Ковальчука, причиною затримок стали ремонтні роботи на блоках кількох українських АЕС.

Попри те що через неплановий ремонт енергосистеми значно перевитратили вугілля влітку, вже в лютому наступного року енергетики прогнозують профіцит електроенергії. Інша причина недостатнього накопичення вугілля — перебої постачання антрациту з неконтрольованої Україною території через брак вагонів i тяглового складу.

Варто сказати, що від віялових відключень найменше страждають столиця та обласні центри. Якщо y районних центрах електроенергію часто виключають планомірно, то в сільській місцевості без світла залишаються найчастіше.

«У нас завжди економлять на найбільш ураженій частині населення — селянах. У місті світло у вітринах магазинів чи ресторанах горить i вдень, i вночі. I нікому до того діла немає. A в селі поночі треба поратися по господарству! З екранів телевізорів нам кричать, що треба заощаджувати. Та з цими тарифами та цінами ми вже кілька років живемо в режимі економії. Знаєте, ми, мабуть, скоро й дихати за графіком будемо», — обурюється селянин iз Хмельниччини Василь.

Наразі планові відключення електроенергії в Україні відбуваються через ремонтні роботи електричних систем.

Попри розроблення та затвердження графіків відключень з усіма регіонами, окрім Львівської та Миколаївської областей, неконтрольованих відключень електроенергії, як це було 2014 року, в Україні не буде, обіцяють y НЕК«Укренерго».

Джерело: Україна молода