Гривня в польоті: причини падіння і прогнози

14 листопадаа 2016 15:23
ogo.ua

ogo.ua

В Україні дешевшає гривня. За два тижні вона впала по відношенню до долара майже на 50 копійок: середній курс продажу готівкового долара зріс до 26,43 грн (1 листопада було 25,98 грн), покупки до 25,99 грн (було 25,74 грн). Ряд аналітиків фінринку прогнозують, що долар міцнішатиме ще місяць, дійшовши до 27,5-28 грн, потім може подешевшати до 27 грн і нижче.

ЩО МАЄМО. Офіційний курс НБУ на 14 листопада встановлений 25,63 грн/$, але, як показав моніторинг “Сегодня”, купити її за такою ціною в обмінних пунктах нереально, мінімум просять 26,8 грн/$, максимум – 26,95. В одні руки тепер продають валюти на 12 тис. грн ($ 445), але бажаючих майже немає. Частина обмінників працює на скупку, встановивши різницю між курсом покупки і продажу в 1-5 коп. (26,5-26,55 грн/$). Там купити долари неможливо, навіть якщо на ваших очах хто їх здасть, касири відповідають, що “чекають клієнта, який замовив велику суму”. Але конвертувати ВКВ, що подорожчала, в гривні люди не поспішають.

ЧОМУ. За словами провідного експерта інформаналітцентру FOREX CLUB в Україні Андрія Шевчишина, зміна курсу в 1-2% (50-52 коп.) вже не викликає в українців спекулятивного попиту на валюту.

“Тому утримання його в межах 25,5-26,5 грн/$, що відображають ринкові коливання попиту і пропозиції валюти, не стимулюватиме підвищення попиту на готівковому ринку. Але після подолання позначки 26,5 грн можливе зростання девальваційних побоювань у суспільстві”, – сказав нам Шевчишин.

Президент Украналітцентру Олександр Охріменко каже, що головна причина зростання курсу – нове посилення Нацбанком вимог до покупців валюти, що скоротило її оборот на міжбанку більш ніж удвічі, або до $ 200 млн на день. “Нацбанк збирається поповнювати свої резерви, тому і прийнято таке рішення, – роз’яснив Охріменко. – В результаті бізнес, якому валюта потрібна для закупівель імпортних товарів до новорічних продажів, пішов на тіньовий ринок, що викликало підйом курсу”

1551.gov.ua

1551.gov.ua

ПРОГНОЗ. З приводу того, як довго слабшатиме гривня, думки аналітиків розходяться. “Якщо НБУ не змінить курсову політику, то долар дорожчатиме ще місяць, дійшовши до 27,5-28 грн і лише після 15 грудня можливий відкат нижче 27 грн/$. Причина – ослабне попит на валюту у імпортерів (законтрактований товар не встигне вступити до передноворічного зростання споживання, а з січня почнеться традиційний купівельний спад на 2-3 тижні. – Авт.), але чекати повернення до нинішнього курсу вже не варто”, – прогнозує Охріменко.

А Шевчишин говорить, що за першим враженням, курс розгойдує чорний ринок, щоб заробити на ажіотажному попиті. “Але це сумнівно, оскільки з початком опалювального сезону витрати на” комуналку “різко знизили можливості людей купувати про запас ВКВ. А отриманий у вересні транш МВФ і розміщення єврооблігації під гарантії США дали НБУ ресурси для вирівнювання небажаних коливань. Важливо, щоб він вчасно скористався цією можливістю, тоді курс залишиться в межах 26,5 грн/$”. Експерти кажуть, що від ослаблення гривні подорожчає насамперед критичний імпорт – це паливо і ліки.

МВФ ВИВЧАЄ НАШІ РЕФОРМИ І БЮДЖЕТ

Нинішнього року Україні не варто чекати нових надходжень від МВФ, заявила днями голова НБУ Валерія Гонтарєва. Але 2017 року Нацбанк розраховує отримати чотири транші від Фонду на загальну суму $ 5,4 млрд, повідомив заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб. Також, за його словами, недоотриманий транш в $ 1,3 млрд нам можуть перерахувати в перші місяці 2017-го. Як відомо, в Києві з 3 листопада працює місія МВФ, яка вивчає, як у нас йдуть реформи.

За інформацією Кабміну, прем’єр Володимир Гройсман та голова місії Рон ван Руден минулої п’ятниці обговорили подальшу співпрацю, в тому числі хід бюджетного процесу і підвищення з 2017 р. мінзарплати в Україні з нинішніх 1450 грн до 3200 грн.

Охріменко каже, що Кабміну, схоже, вдалося переконати представників МВФ в коректності розрахунків про збільшення доходів держбюджету, які дозволять підняти мінімалку більш ніж удвічі за рахунок виведення зарплати з тіні, і на співпраці з Фондом це не позначиться. А ось Шевчишин побоюється, що транші від МВФ ми отримуватимемо з великими “боями”, оскільки для нової адміністрації США проблеми України менш важливі, ніж для тієї, що уходить.

Джерело: Сегодня