Проспект Повітрофлотський існує з середини ХIX століття. Дорога вела до села Жуляни, де знаходився військовий аеродром (нині аеропорт “Київ”), і називали її Кадетська шосе. Згодом вулиця трохи видозмінилася, і в ХХ столітті проспект отримав назву Героїв Стратосфери. Сучасна назва з’явилася лише в 1963 році. На початку проспекту знаходиться величезна споруда блакитного кольору №4, в якій зараз функціонує басейн (під відомством Збройних сил України), який за радянських часів вважався одним з найбільших в Україні.
Центральний вхід басейну прикрашає портик з 12 колонами, які надають споруді особливого шарму. Фасад споруди прикрашає ліпнина.
Будівля Міноборони служила кадетських корпусом
На Повітрофлотському проспекті, 6, зараз знаходиться Міністерство оборони України.
Спочатку в ньому знаходився кадетський корпус, який тут офіційно почав функціонувати в 1857 році і названий був на честь князя Володимира Олександровича (народився в 1847 році). За часів війни та окупації Києва споруда була частково пошкоджена, але незабаром влада вирішила її відновити. В результаті з’явився 8-колонний портик, а вже через кілька десятиліть до корпусу зробили прибудову. Нині на фасаді будівлі можна побачити багато вишуканої ліпнини і ажурний карниз.
Прогулявшись ще кілька десятків метрів, можна побачити досить значиме відомство НАБУ (Національне антикорупційне бюро України) на вул. Сурикова, 3. Цегляну будівлю радянської побудови прикрашають чотири колони.
Дореволюційний будинок, де мешкали офіцери
Навпаки НАБУ знаходиться кілька елітних особняків (вул. Курська, 1/2), вони будувалися спеціально для офіцерів, які займалися вихованням майбутніх військовослужбовців. Триповерхова цегляна будівля зведена на початку ХХ століття і примітно тим, що побудовано з елементами романо-готичної архітектури і нагадує фортецю середньовіччя.
Зараз вартість квартири в дореволюційному будинку коштують близько $ 100 тис.
У готичному замку раніше вчили на артилеристів
Триповерхова будівля з вишуканим карнизом на Повітрофлотському проспекті, 28, ось уже три роки займає Вищий спеціалізований суд України, де щодня вирішуються долі сотень людей. Але раніше в ньому було облаштовано головний корпус національного університету оборони України ім. Івана Черняховського.
Втім, сама цегляна споруда збудована в 1914 році під Миколаївське артилерійське училище (назване на честь царя Миколи II). У 1918 році його перейменували в Український народний університет. Варто зазначити, що змін в назві навчального закладу за 100 років було багато: вище артилерійське училище, ракетно-зенітна інженерне училище…
Жінка в скорботі і академія для копів
Солом’янську площу можна по праву назвати притулком для правоохоронних органів, адже у величезній будівлі №1 знаходиться Національна академія МВС, де навчаються майбутні поліцейські.
Будівництво будівлі було запланована ще в кінці 30-х років минулого століття, але через війну реалізувати його змогли лише через кілька десятиліть. Біля корпусу академії знаходиться величезний пам’ятник, присвячений працівникам органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання своїх обов’язків. Скульптор зобразив гранітний монумент у вигляді жінки в хустці, яка сумує за загиблими правоохоронцями, а біля її ніг лежить бронзове гроно винограду.
Поруч у парку діє Свято-Преображенський храм (просп. Повітрофлотський, 29), який відкрили майже десять років тому.
Фото: Анатолій Бойко
Джерело: Сегодня