Що буде з курсом долара після націоналізації “Привату” і скасування збору в ПФ при купівлі валюти

23 Грудня 2016 10:49

Експерти обіцяють стабільність в грудні і лютому і короткий зліт курсу в січні

<p style="text-align: justify;">Через паніку, викликану націоналізацією ПриватБанку, курс піднявся майже до 28 гривень, але швидко опустився</p>
Через паніку, викликану націоналізацією ПриватБанку, курс піднявся майже до 28 гривень, але швидко опустився. Автор фото: Олександр Яремчук, “Сегодня”

Вчора долар продовжив дешевшати: на міжбанку курс знизився на 20 коп. – до 26,24 грн в покупці і до 26,28 в продажу. Упав на 10 коп. і курс готівкового долара, але тільки в продажу – до 27,17 грн/$, а ось в покупці, навпаки, зріс на 2 коп. – до 26,64 грн/$. Експерти пояснюють зростання курсу покупки дефіцитом валюти в обмінниках, оскільки населення зараз її більше купує, ніж здає. І прогнозують, що гривня зміцниться до нового року, оскільки паніка, викликана націоналізацією “ПриватБанку”, швидко вляглася.

“Уже видно, що в грудні курс поступово повертається до 27 грн/$, – говорить економіст Іван Нікітченко. – У січні курс буде на рівні 26,5-27,5. У лютому він, швидше за все, залишиться в цьому діапазоні, але може і почати поступово зростати. Це залежить від очікувань щодо отримання траншу МВФ у $ 1,7 млрд (якщо дадуть, долар подешевшає. – Авт.), ситуації на сході країни і стабільності роботи “ПриватБанку”.

Керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський теж прогнозує, що цієї зими курс долара коливатиметься в нинішньому коридорі 26-27 грн/$, якщо не станеться ескалації конфлікту на Донбасі, нової паніки населення на хвилі недовіри до банків та інших форс-мажорів. “Націоналізація “ПриватБанку” пройшла досить спокійно, не викликавши серйозної паніки у населення. Це означає, що курс повинен заспокоїтися і бути взимку стабільним. Звичайно, на нього можуть вплинути і закупівлі газу, але такі коливання будуть короткочасними”, – вважає Забловський.

А ось президент Украналітцентру Олександр Охріменко каже про можливий сплеск курсу в другій половині січня до 28 грн/$ і вище. За його словами, це станеться через зростання попиту на валюту на міжбанку, так як треба буде виплатити відсотки за державними і приватними боргами (близько $ 2 млрд. – Авт.). “Але без паніки, в лютому знову побачимо 27 грн/$”, – обіцяє експерт.

Без пенсзбору: “тінь” залишиться

Також з 1 січня депутати скасували 2%-вий збір до Пенсфонду при купівлі валюти, оскільки він не виправдав очікувань і давав мізерні надходження до бюджету – близько 200 млн грн на рік, або 0,3% від доходів. Нагадаємо: 2%-вий збір ввели з 1 січня 2015 року, очікувалося, що він поповнить бюджет на 2-2,2 млрд грн.

Але, як роз’яснив нам Охріменко, на ділі це активізувало нелегальний ринок валюти, куди пішли не тільки власники великих сум, а й бажаючі купити $ 100-200, щоб не переплачувати 50-60 грн на сотні доларів. “Як виявилося, держава не в змозі ліквідувати тіньовий ринок, тому вирішили скасувати збір, – говорить Охріменко. – Але ця відміна мало що змінить, тому що залишилися обмеження Нацбанку на покупку готівки в банку – не більше ніж на 12 тис. грн в день в одні руки. Для малого та середнього бізнесу таких сум недостатньо. А інші легальні джерела (наприклад, міжбанк), де можна купити валюту за безготівковим обміном і перевести її в готівку, доступні зараз лише великим постачальникам критичного імпорту, наприклад, палива”.

Інші експерти кажуть, що користь від скасування 2%-вого збору буде. Безсумнівно, це позитивно позначиться на детінізації валютного ринку, – аналізує Нікітченко. – Купувати $ 100-400 (в рамках ліміту на 12 тис. грн в еквіваленті) у міняйл вже не буде сенсу, оскільки ризики не окуплять можливий вигідніший курс в кілька копійок. Але великі суми і оборот грошей в рамках тіньової економіки не вийдуть на світло “.

Забловський також упевнений, що скасування збору допоможе заспокоєнню курсу, оскільки люди частіше купуватимуть валюту в банках, адже не доведеться нести додвитрат. “Але не варто розраховувати на серйозну детінізацію валютного ринку, тому що зараз в банківському секторі ще багато обмежень, та й близько 40% економіки України все ще перебуває в тіні. Поки не проводитиметься максимальна лібералізація фінсектора і не будуть створені умови для роботи бізнесу в легальному полі, спекулянти і нелегальні обмінники залишаться, як і раніш, у фаворі “, – сказав нам Забловський.

Поки що впевнено почуваються і міняйли. Ми на умовах анонімності поговорили з власником кількох точок в Києві, через які, за його словами, на день проходить близько 100 тис. “зелені”. “Курс дійсно може зрівнятися з офіційним, особливо доларовий, але серйозно на роботу чорного ринку це не вплине – великі суми прості люди до банків не понесуть, оскільки доведеться пояснювати їх походження. Особливо, якщо йдеться про покупку квартири або машини, – розповів нам міняйло. – Тож нам скасування, швидше, на руку. Можливо, зробимо трохи дешевше, ніж в банках, і візьмемо своє за рахунок збільшення обсягів обміну”.

Джерело: Сегодня