Депутати запропонували посилити відповідальність за знищення культурних пам’яток

26 Січня 2017 09:40
Замок у Старому селі на Львівщині

У Верховній Раді України зареєстрували законопроект, який дозволить посилити відповідальність порушників у галузі охорони культурної спадщини, зокрема збільшити розмір штрафів, встановити чіткий порядок і терміни їх стягнення. Про це пише «Радіо Свобода».

Автори зазначають, що наразі штрафи за правопорушення «є мізерними і не стимулюють правопорушників у майбутньому дотримуватись вимог закону». Вони пропонують їх підвіщити у кілька разів. Якщо наразі Адміністративний кодекс передбачає покарання за проведення робіт на пам’ятці, зміну її призначення або вигляду без необхідного дозволу – штраф у 50-100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 гривень), то у законопроекті сума штрафу за такі дії підвищується у 10 разів (8500-17000 гривень). Також відповідну статтю хочуть доповнити окремим покаранням за умисне доведення пам’ятки до руйнації – штраф у 5-10 тисяч неоподаткованих мінімумів (85-170 тисяч гривень). Депутати запропонували збільшити нижній поріг штрафу за неукладання охоронного договору власником (юридичною особою) – обов’язкового документу, який регламентує всі дії щодо пам’ятки – з 1700 до 8500 гривень.

Також у законопроекті встановлюються чіткі терміни притягнення до відповідальності за порушення пам’яткоохоронного законодавства, чого раніше не передбачав профільний закон – «Про охорону культурної спадщини». Окрім того, зазначається, що протоколи про правопорушення у цій сфері можуть складати посадовці органу охорони культурної спадщини, Нацполіції, адміністрацій історико-культурних заповідників та громадські інспектори. За наявною нині процедурою громадські інпектори не можуть складати приписів.

Крім того, пропонується внести зміни і до профільного будівельного закону «Про регулювання містобудівної діяльності». Якщо наразі перед початком будь-якого будівництва треба подати декларацію про початок виконання будівельних робіт за спеціальною формою, то за редакцією законопроекту, необхідно подати і письмове погодження органу охорони культурної спадщини, якщо будівництво заплановане в межах центральної частині міста (історичного ареалу) чи в зоні пам’яток.

Наразі законопроект розглядається тематичними комітетами.

Джерело:  zaxid.net