На виставці в Музеї Ханенків демонструють триптих Босха в процесі реставрації

2 Січня 2017 09:22

DSC_3759_resizedУ Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків перед Новим роком, 30 грудня, відкрилася виставка, присвячена 500-річчю від дня смерті нідерландського художника Ієроніма Босха.

На цій виставці вперше представлено роботу в процесі реставрації – це триптих «Спокуса Святого Антонія», єдина в Україні копія з твору Босха, виконана його сучасником – голландським художником XVI ст.

Реставрацію триптиха нещодавно було розпочато в Національному науково-дослідному реставраційному центрі України, її виконує художник-реставратор вищої кваліфікаційної категорії Анастасія Черниченко. Вона розповіла про стан картини: складається з трьох стулок, раніше неодноразово реставрована, поверх авторського шару – численні записи. Лакове покриття багатошарове, наносилося під час попередніх втручань, на деяких ділянках у лак для тонування додавали лесувальні фарби. Середня частина триптиха раніше була переведена на нову основу, що призвело до значних втрат авторського живопису та подальших перемалювань. Збереженість стулок триптиха різна, тож реставратор це має враховувати,  підбираючи для кожної зі складових картини різні розчинники для зняття багатошарових покриттів і численних записів.

Завідувач наукового відділу фізико-хімічних досліджень ННДРЦУ Віра Распопіна розповіла, що в ході реставрації вивчає фарбові шари картини й досліджує їх ідентичність на всіх трьох стулках. У процесі розкриття живопису виконує додаткові дослідження пігментів.

На виставці глядачі зможуть побачити, як змінюється стан картини, порівняти яскравість авторського живопису на відкритих фрагментах твору з тими ділянками, де багатошарових забруднень і записів ще не торкалась рука реставратора.

Після виставки реставрацію роботи «Спокуса Святого Антонія» буде продовжено в Національному науково-дослідному реставраційному центрі України.

Джерело: Національний науково-дослідний реставраційний центр України

Джерело: Музейний простір