В Україні стрімко зростають ціни на молоко: експерти дали прогноз

26 Січня 2017 11:10

Надої в країні падають, а покупці стали вживати менше “молочки”, нарікають фахівці

<p style="text-align: justify;">Молоко в Україні стає все дорожчим. Фото: Pixabay</p>
Молоко в Україні стає все дорожчим. Фото: Pixabay

Українські фермери не втомлюються переписувати цінники. Поки зупинилися тільки ціни на молоко сорту екстра – на рівні 9,41 грн/л, що на 21 копійку: більше, ніж наприкінці грудня. Водночас ціни на молоко вищого і першого сорту за останній тиждень зросли на 9 копійок – до 8,83 грн/л і 8,50 грн/л відповідно, пише UBR.

Для порівняння, наприкінці грудня літр молока вищого сорту коштував 8,63 грн, а першого сорту – 8,23 грн/л.

Як зазначає аналітик Асоціації виробників молока Яна Музиченко, найближчим часом закупівельні ціни на молоко трохи стабілізуються, хоча дешевих молочних продуктів в роздробі можна поки що не шукати.

Експерти пояснюють, що молоко і молочні продукти дорожчали через девальвацію гривні, яка призвела до зростання цін на дизпаливо та інших складових собівартості. Наприклад, за місяць курс гривні просів на 4,4%, а вартість дизпалива зросла на 4,6%.

Крім того, продовжується зниження надоїв, в тому числі через скорочення поголів’я великої рогатої худоби в Україні. При цьому переробники вже піднімали ціни на молочні продукти в грудні. Скажімо, найдешевше молоко жирністю 2,5% в плівковому упакуванні з кінця листопада до початку нового року подорожчало з 14,87 грн/л до 16,53 грн/л, або на 11,2%.

“Падіння виробництва продовжує розпалювати “апетити” переробників”, – говорить Яна Музиченко.

Таке ж значне зростання спостерігалося щодо найдорожчого продукту – вершкового масла 82% жирності. Воно в грудні додало 11,3%, подолавши позначку 170,2 грн/кг. Решта молочних продуктів (сметана, кефір, сир) до початку нового року зросли в ціні всього на 6-7%. Так, літр кефіру коштував 25 грн, кілограм сиру – 90 грн, а сир “Російський” – 148 грн/кг.

Як зазначає директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко, ціни на ринках завжди підлаштовуються під кон’юнктуру великих торгових мереж. Тому базарні цінники також впевнено повзуть вгору і після Нового року. Наприклад, якщо до свят кіло сиру можна було на столичних ринках сторгувати за 50 – 60 грн, то тепер продавці не соромляться просити всі 70 грн/кг.

“Саме падіння виробництва продовжує розпалювати “апетити” переробників”, – говорить Яна Музиченко.

Нагадаємо, за даними Держстату, виробництво молока в Україні минулого року скоротилася до 10,4 млн тонн (на 2,1%). Тренд незмінний – сільгосппідприємства нарощують виробництво, а “селянського” молока стає все менше. Але поки що частка сільгосппідприємств, як і раніше, невелика – 26,1% (за рік зросла на 1%).

Низькій пропозиції сировини на ринку сприяє сезонне зниження надоїв і поліпшення умов для експорту українських молочних продуктів. Йдеться про згущене молоко й вершки, сухе молоко і вершкове масло.

__10Надої падають. Фото: “Сегодня”

“54% експорту української молочки – це вершкове масло. Тому воно буде і далі лідером зростання цін. Ті ж сметану або сир ми не вивозимо”, – пояснює Олексій Дорошенко.

За даними аналітиків “Інфагро”, вартість молока в грудні досягла рекордних показників за весь минулий рік. Орієнтований на експорт ринок України, розігрітий світовими молочними цінами, зупинив свій рекордний ріст тільки в другій половині грудня. Тому найближчим розвиток подій на сировинному ринку залежить від активності експортерів.

Буде ще дорожче

Дорошенко не береться прогнозувати, наскільки саме зростуть ціни на ті чи інші молочні продукти в майбутньому. “Я думаю, що в цьому випадку позначається деяка нервозність виробників молока і молокопродуктів щодо майбутнього валютного курсу і загальної економічної ситуації в країні. Вона передається і роздрібним торговцям”, – говорить експерт.

За його словами, зараз молочна продукція схильна до більшого ризику зростання цін, ніж будь-які інші товари.

“За першу декаду січня роздрібні ціни на молочку виросли приблизно на 0,5%. На перший погляд трохи, але в річному обчисленні це вийде близько 20%, що вдвічі вище інфляції за минулий рік”, – говорить експерт.

Водночас роздрібні мережі намагаються стримувати апетити постачальників, оскільки не зацікавлені в падінні продажів. “Не буде гарантії продажів, мережі не зможуть розрахувати свої доходи”, – зауважив Дорошенко і спрогнозував, що ціни хоч і зростатимуть, але не так сильно, як до Нового року.

Газована вода замість кефіру

Згідно з балансовими розрахунками Економічного дискусійного клубу, 2016 року споживання населенням молока та молокопродуктів становило 209,4 кг/особу, на 0,5 що кг менше, ніж 2015-го, і становить лише 55% від раціональної норми. Експерти зазначають, що при подальшому скороченні поголів’я корів 2017 року українці їстимуть молочної продукції ще менше.

При цьому в світі, як повідомляє компанія з дослідження світових ринків Canadean, відзначаються зовсім інші тренди. Наприклад, на 2017 рік прогнозується посилення ролі здорового харчування.

_afp_06“Молочки” в Україні стали вживати менше. Фото: AFP

За даними опитування, 75% споживачів вважають, що штучні добавки шкідливі для здоров’я. Більш як 45% сказали, що цікавляться їжею і напоями, які покращують травлення. Тому покупці стали купувати менше продуктів з високим вмістом цукру, глютену, штучних підсолоджувачів. А ось споживання продуктів з високим вмістом кальцію і пробіотиків, навпаки, зростає.

Така тенденція вже спостерігається в сегментах питних йогуртів і починає проявлятися в категоріях молока і сиру. За словами директора “Інфагро” Василя Вінтоняка, через економічну кризу споживання молокопродуктів в Україні падає вже три роки поспіль. Минулий рік не став винятком, але темпи цього падіння істотно сповільнилися, а за окремими продуктами х цей процес і зовсім зупинено.

Тому є передумови розраховувати, що поточного року споживання молокопродуктів поступово почне відновлюватися, навіть незважаючи на істотне їх подорожчання.

Джерело: Сегодня