Голо Прогулянка по Житньоторзькій площі в Києві: побудовані київськими купцями особняки і кухарі знаменитостей

20 Лютого 2017 10:31
Ринок на місці легендарного торжища з зерном

Житньоторзька площа на Подолі існує багато століть. У літописах вона згадується як “Торжище” – тут велася масштабна торгівля житом. Цей товар був найпопулярнішим. Завдяки близькості до Дніпра жито до Києва доставляли на баржах і продавали на базарі. Торгова площа займала цілий квартал, а її епіцентром служило місце, де зараз розташована автостанція “Поділ”. Подейкують, за старих часів сюди навідувалися Тарас Шевченко, Микола Гоголь і навіть Оноре де Бальзак.

У радянські часи торговці перейшли під дах нового критого ринку, зведеного в 1980 році. Зараз на ринку готуються до капремонту, а заодно обіцяють, в рамках деккомунізаціі, демонтувати декоративні прикраси з назвами міст Росії.

boy_0168_9286577

Торговці розповідають, що вранці на Житньому ринку скуповуються кухарі відомих політиків, бізнесменів і зірок шоу-бізнесу. Часто тут можна побачити танцюриста Влада Яму, іноді заїжджає мер Віталій Кличко, раніше часто бував і екс-президент Віктор Ющенко.

boy_0175_9286578

Особняк з мансардою і купецьким минулим

Поруч з Житнім ринком на вул. Верхній Вал, 16, знаходиться невелика будівля персиково-бордового кольору. Історія цього будинку пов’язана з купецьким родом.

boy_0158_9286579

Відомо, що з 1831 року особняк належав купцеві Домарацькому, який через деякий час передав його своїм онукам, а вони до садиби вирішили зробити кілька прибудов – так з’явився двоповерховий особняк за адресою Верхній Вал, 16/4. На першому поверсі діяли магазини, а другий поверх призначався для житла. Магазини та офіси на першому поверсі є і зараз. Але після реставрації особняка був добудований третій (у вигляді мансарди), що кардинально змінило зовнішній вигляд будинку.

1_121

Рожева автостанція “Поділ” без пасажирів

Нижній і Верхній Вали розділяє бульвар, за старих часів тут протікала річка Глибочиця, яка згодом перетворилася на стічну канаву, а потім була закута в бетон. Поруч з’явилася одна з автостанцій міста – “Поділ”, в одноповерховому рожевому будиночку.

boy_0155_9286580

Люди шикувалися в довгі черги, щоб купити квиток. Зараз звідси ходять автобуси в Кагарлик та Канів, але пасажирів мало, автостанція явно втратила колишню популярність. Нинішня влада вже запланувала закрити старі автостанції, облаштувавши нові ближче до виїзду з Києва. Така доля чекає й автостанцію “Поділ“.
 
П’ятиповерхова копія замість особняка купця Носова
 
На розі Житньоторзької і Нижнього Валу, 17, знаходиться нова п’ятиповерхова будівля з башточкою під старовину. На першому поверсі будівлі – магазини, решту займають офіси.

boy_0145_9286581

А раніше на цьому місці (до 2011 року) перебував цілий комплекс найкрасивіших малоповерхових будівель під №№17 і 17/6. Вони були побудовані в кінці XIX століття і належали київському купцеві Носову. Відомо, що верхня частина будинку була житловою, а в нижній розташовувалися магазини та підвали. На жаль, пам’ятник архітектури безжально знесли. Нині місячна оренда приміщень в новобудові під магазин в 150 кв. м оцінюється в солідну суму – близько 100 тис. грн.

Будинок з зубчастим карнизом і популярна аптека

Триповерховий будинок на вул. Житньоторзькій, 8, побудований в 1917 році. Столітній особняк прикрашає дивний зубчастий карниз.

boy_0148_9286595

Зараз будівля потребує капремонту. На першому поверсі – магазини, верхні – обладнали під офіси. Варто звернути увагу на двоповерховий особняк на вул. Ярославській, 5/2. Він вважається одним з кращих зразків житлової споруди Подолу кінця XIX століття. Його звели для купця Істоміна, і перший поверх був обладнаний під торгові приміщення. Там перебувала одна з популярних міських аптек, біля якої шикувалися черги за ліками. Зараз тут – ресторан.

Фото: Анатолій Бойко

Джерело:  kiev-ukr.segodnya.ua