Фото з відкритих джерел

Дистанційною освітою сьогодні нікого не здивуєш. Провідні університети світу створюють курси, які допоможуть вам засвоїти предмет лише маючи доступ до інтернету. Для кожного такого курсу записують на відео лекції профільних професорів, часто – навіть запрошених експертів, готують інтерактивні презентації, збирають необхідні для вивчення матеріали. А потім – діляться усім цим з охочими. Часто – безкоштовно. Скористатись такими матеріалами можна по-різному. Найпростіше – просто отримати до них доступ і вивчати у вільний час. Якщо ж вам важко до чогось себе змусити без зайвого контролю – можна записатись на курс. Тоді ви отримуватимете всі матеріали порційно – по частині на початку кожного тижня (тривалість залежить від курсу). А наприкінці – повинні будете пройти онлайн-тест або виконати завдання за результатами вивченого. Успішно справились з усім? Можете претендувати на сертифікат про проходження конкретного курсу.

Такі курси створюють різні університети світу. Серед них і такі відомі, як Стенфорд, Гарвард, Кембридж. Та, мабуть, довелося б витрачати купу часу, аби шукати потрібну вам тему на сайтах різних вишів. Натомість було розроблено спеціальні платформи, які співпрацюють з різними навчальними закладами та збирають на одному ресурсі сотні різних курсів. Тож лишається визначитись, що саме ви хочете вивчити? Якщо перелік надто великий – просто розставте пріоритетність. Адже знань багато не буває.

Coursera

Один із провідних ресурсів із найбільшою базою безкоштовних курсів з різних напрямків знань – Coursera.org.

Пропозиції тем для вивчення ви можете переглянути в “Каталозі” – там вони відсортовані за категоріями або за ключовими словами в полі пошуку.

За бажанням можна також подивитись, які курси пропонує конкретний університет. Або – ВНЗ певних країн.

112.ua

Перевіримо, для прикладу, доступні курси з програмування (хоча на сайті можна знайти навіть такі теми, як самореалізація чи шлях до щастя). Вводимо ключове слово – “programming”. І обираємо із запропонованих варіантів. Якщо рівень англійської мови у вас не надто хороший – можете подивитись, чи доступні курси на потрібну тему російською. Або – з російськими субтитрами (чи будь-яку іншу потрібну мову). Аби одразу звузити пошук, ключове слово можна також вводити тією мовою, яка вас цікавить.

112.ua

До речі, на сайті вже є і кілька курсів з українським перекладом.

112.ua

Зареєструвавшись та обравши потрібну тему, перегляньте деталі курсу: тривалість, програму, викладачів та дату початку. А також, що входить у безкоштовний пакет. У більшості випадків вас попросять заплатити, якщо ви хочете отримати сертифікат. Якщо все зрозуміло – записуйтесь на курс.

За допомогою Coursera можна навіть отримати спеціалізацію з якоїсь вузької тематики. Для цього треба прослухати серію відібраних курсів. Але тоді доведеться оплатити отримання сертифікатів. Та якщо коштів у вас обмаль, а документи про нові знання конче потрібні, можна подати заявку на отримання гранту (під кнопкою реєстрації на курс).

EdX

Ще одна топова платформа для онлайн-освіти – EdX.org. Схема така ж: обираєте потрібну галузь знань або вбиваєте ключове слово у поле для пошуку. Отримуєте перелік потрібних курсів. Можна також обрати курси в конкретному університеті, яких їх надає.

112.ua

На цьому сайті є більше можливостей для фільтрування потрібних результатів. Ви можете обрати мову, галузь, університет та рівень складності курсу. Щоправда, російськомовних предметів тут значно менше. Українською – взагалі відсутні.

112.ua

Обравши із купи цікавого, відкриваєте курс, аби дізнатись про деталі: тривалість, програму, доступність безкоштовного навчання.

112.ua

Перелік курсів на EdX дещо менший, порівняно із Coursera. Однак тут більше технічних та наукових тем і складніший рівень самих курсів. Ресурс також пропонує завершення серії платних курсів для отримання сертифікату про закінчення цілої програми.

Future Learn

Британський аналог американських платформ – FutureLearn.com. На сайті представлено чимало цікавих курсів з різних категорій знань. Всі – безкоштовно (додаткова плата за отримання сертифікату). Правда – англійською мовою.

112.ua

Але якщо англійську ви ще не знаєте та хочете вивчити  – тут є різні курси з вивчення мови від BritishCouncil. Чому б не спробувати?

112.ua

Сайт також пропонує отримання вузької спеціалізації – після доплати за сертифікати.

Udacity

Якщо ж ви розробник чи мрієте перекваліфікуватись на програміста і знаєте англійську – вам сюди: Udacity.com. Для вас на сайті зібрано різноманітні технічні курси вузького спрямування. Менше тем присвячено математиці, фізиці, підприємництву та дизайну.

112.ua

А ще тут можна отримати Нанодиплом у галузі веб-розробки. Програма не безкоштовна, але цей документ визнають при працевлаштуванні в таких відомих компаніях, як Google, AT&T, Autodesk, Cloudera тощо. Ба більше – для тих, хто готовий доплатити за розширену версію програми, сайт гарантує працевлаштування протягом півроку. Або – повернення коштів за пройдені курси.

112.ua

Та якщо ви шукаєте щось гуманітарне – варто обрати інший ресурс.

Prometheus

Надто погано знаєте іноземні мови, аби використовувати їх для навчання, а перелік російськомовних курсів на міжнародних ресурсах здається обмеженим? Не поспішайте опускати руки. Віднедавна в Україні стартувала власна платформа з онлайн-освіти – Promtheus.org.ua. І кількість доступних курсів тут дедалі зростає.

112.ua

Особливість проекту в тому, що всі курси – українські. А ще – абсолютно безкоштовні. Навіть із сертифікатом.

На жаль, на сайті немає навігації для пошуку курсів за категоріями чи ключовими словами. Але їхня кількість ще не дуже велика. Тому перегляд всього займе у вас не надто багато часу. Якщо ж ви не знайшли в переліку того, що потрібно, або прослухали більшість існуючих курсів і з нетерпінням чекаєте нових – слідкуйте за сервісом на сторінці в соцмережі. Там публікують усі новини про підготовку та запуск нових програм.

Теми, які вас зацікавили, ви можете проглянути детальніше. Більшість із них для зареєстрованих користувачів відкриті постійно.

112.ua

І ще одна особливість платформи: тут є онлайн-курси з різних шкільних предметів для підготовки школярів до ЗНО.

112.ua

Вчіться з допомогою смартфону

Вважаєте себе надто зайнятим, аби знайти хоча б півгодини на день для додаткової освіти? Але при цьому маєте бажання її здобути? Тоді – вихід є. Провідні платформи з онлайн-курсами мають свої додатки для телефонів. Якщо у вас смартфон – просто встановіть на нього програму.

112.ua

Тепер ви можете вчитись кожен раз, як стоятимете в черзі магазину, їхатимете в транспорті чи чекатимете на друзів у кафе. Та навіть отримати сертифікати від найвідоміших ВНЗ світу, не виїжджаючи за межі свого міста чи села. І пам’ятайте – знань багато не буває.