Дивовижні місця України: Актовський каньйон, Миколаївська область

4 Березня 2017 14:28

Світ величезний і цікавий – з цим ніхто не буде сперечатися. Але не завжди життя складається так, що вдається побувати в різних країнах, цікавих місцях, здійснити свої мрії. І виїзд за кордон, найчастіше, обмежується трикутником Єгипет-Туреччина-Таїланд.

Але, насправді, навіть у власній країні можна відшукати такі місця, яким позаздрить будь-який мандрівник – вони прекрасні і дивовижні. Просто ми не звикли приділяти уваги тому, що лежить прямо перед нами. Але ж потрібно прагнути побачити якомога більше, побувати скрізь, де тільки вийде – життя таке стрімке, що завтра, можливо, і буде змоги здійснити свою вчорашню мрію.

Миколаївська область для українців – це щось таке домашнє, про що навіть не подумаєш, що тут можуть бути абсолютно унікальні місця. Тим часом, саме в Миколаївській області є, скажімо так, зменшена копія знаменитих північноамериканських каньйонів – Актовський каньйон.

Актовський каньйон розташований на річці Мертвовод, яка, вважається, носить таку назву через вміст в воді сірководню. Але це суворе геологічне пояснення, а є й інші – романтичні, які йдуть в глиб століть.

Це – Вознесенський район. Неподалік від села Актово, яке дало назву каньйону, є абсолютно дивовижні місця. Вони добре відомі любителям екстремального відпочинку, скелелазам, шанувальникам гір. І хоча скелі тут не дуже високі – до 125 метрів, невимовна краса і незвичність цих, здавалося б, степових місць вражає тих, хто приїжджає сюди вперше.

Про Актовський каньйон знають в Європі. Дослідники говорять, що гранітно-базальтові скелі утворилися точно в той же час, коли і величні каньйони Північної Америки. Тут повною мірою можна відчути велич природи, побачити цікаву гру світла і тіні, доторкнутися до давньої історії.

Річка Мертвовод – це ліва притока Південного Бугу. Місця, за якими вона протікає, вражаючі за красою, унікальні в геологічному відношенні і понівечені людиною. Історики та краєзнавці стверджують, що багато століть тому річка Мертвовод була судноплавною рікою, а легенди свідчать, що по ній проводжали в останню путь своїх царів скіфи. Є й інше тлумачення досить зловісній назві: вода в річці стала мертвою від страшного бою запорозьких козаків з турками, коли тіла заповнили все русло річки… Безліч легенд розповідають у цьому краю, який зумів зберегти первозданність в безпосередній близькості до людини.

Сюди їдуть за тишею, сильними враженнями і красою – всього цього тут в надлишку, незважаючи на те, що райцентр Воззнесенск знаходиться в 25 кілометрах, а село Актове – зовсім поруч.

Скелі тут нагадують про те, що існує Вічність, що людське життя – мить у Всесвіті, і потрібно цінувати цю мить.

Фотографії, які роблять мандрівники по Актовському каньйону показують його красу, але не передають всієї величі кам’яних велетнів: вони зазвичай зроблені з найвищих точок, що дає відчуття простору, але не показує, як суворі і горді в своєму миллионолетней мовчанні скелі.

Це вражаюче місце. Тут людина заспокоюється душею, починає розуміти тлінність буття і необхідність стати іншим. Кажуть, такий завжди вплив гір.

Південне сонце до середини літа нещадно випалює ці місця. А ось навесні і на початку літа, коли все в кольорах і яскравій смарагдовій зелені, тут відчуваєш непояснимий захват. А якщо людина схильна до споглядальності, то вона ніколи не пошкодує, що приїхала сюди: кілька днів, проведені наодинці з природою іноді стоять всієї відпустки, проведеної на галасливих пляжах.

Каньйони, схожі на Актовський, є в Черкаській області, в Подністров’ї. Кожен з них має власну родзинку і незвичайність. Актовський каньйон – явно містичне місце. Навіть назва річки – Мертвовод, йде кудись углиб століть. Кажуть, що ще Геродот згадував цю річку в своїх працях, називаючи її Крініпікрос – «Мертва вода». А сама місцевість, за деякими джерелами, носить назву Долина диявола. Так що, крім споглядання красот, можна ще й полоскотати собі нерви, що багатьом подобається. Насправді, тут можна за кілька днів перебування не зустріти ані душі – ці місця ще не настільки обжиті туристами, щоб вони зустрічалися одне одному постійно.

Однак, незважаючи на страшні назви, у річці водиться риба, всяка живність, туристи зустрічали ондатр і нутрій, хтось стверджував, що бачив навіть бобра! На берегах багато зелені, яка обрамляє сиві скелі і надає місцевості невимовну чарівність.

Актовський каньйон вважається одним з чудес України. Пам’ятаєте, 10 років тому стартував такий конкурс про сім чудес нашої країни. Їх виявилося не сім, а набагато більше. І каньйон в ландшафтному парку Гранітно-степове Побужжя на Миколаївщині – одне з них.

 InfoKava