Щоб визначити ризик виникнення захворювання серця, лікарю необхідно виявити співвідношення поганого і хорошого холестерину в організмі людини.
Співвідношення хорошого і поганого холестерину
Фахівці вираховують коефіцієнт холестерину людини шляхом ділення загального показника на рівень ліпопротеїдів високої щільності. Оптимальне співвідношення – від 3.5 до 1. Більш високий коефіцієнт збільшує ризик захворювань серця.
Лікар може визначити рівень «хорошого» і «поганого» холестерину в організмі за допомогою аналізу крові.
Загальний рівень холестерину включає:
- Ліпопротеїди високої щільності, або ЛПВЩ, вважаються «хорошим» холестерином. Вони складають 20-30 відсотків загального рівня холестерину у людини.
- Ліпопротеїди низької щільності, або ЛПНЩ, вважаються «поганим» холестерином і становлять 60-70 відсотків загальної кількості в організмі.
- Нарешті, ліпопротеїди дуже низької щільності (ЛПДНЩ) є попередниками ЛПНЩ і становлять близько 10-15 відсотків загального холестерину людини.
Значення цих показників не можна недооцінювати, так як саме вони впливають на шанси розвитку хвороб серця у людини.
Якщо аналіз крові показує високий рівень загального холестерину, це може свідчити про підвищений рівень холестерину ЛПНЩ. Щоб визначити точно, лікарю необхідно окремо проаналізувати рівні ЛПВЩ, ЛПНЩ і ЛПДНЩ у крові.
Нормальне співвідношення холестерину означає, що організм здоровий і працює в нормальному режимі.
Такі показники холестерину вказують на різні рівні ризику серцевих захворювань:
У чоловіків
- 5.0 = середній ризик
- 3.4 = практично середній ризик
- 9.6 = вдвічі перевищує середній ризик
У жінок
- 4.4 = середній ризик
- 3.3 = практично середній ризик
- 7.0 = вдвічі перевищує середній ризик
В однаковому аналізі крові жінки і чоловіка середній рівень ЛПВЩ, ЛПНЩ та ЛПДНЩ може відрізнятися. Наприклад, у жінок в менопаузі рівень ЛПНЩ вищий.
Жінки виявилися менш сприйнятливі до впливу поганого холестерину. Рекомендований рівень ЛПВЩ для них — 50, в той час як для чоловіків він становить 40.
Як холестерин впливає на організм?
Холестерин міститься в м’ясних і молочних продуктах, тому люди, які їдять продукти тваринного походження, можуть скаржитися на підвищений рівень холестерину.
Нормальні показники холестерину в організмі сприяють підтримці необхідного запасу вітаміну D і гормонів, а також допомагають травленню.
До речі, печінка теж може виробляти холестерин, але в разі, якщо ваш раціон багатий продуктами з високим вмістом жирів і транс-жирів. Наявність підвищеної кількості холестерину ЛПНЩ, викликаного транс і насиченими жирами, збільшує ризик серцевих захворювань і діабету.
Холестерин ЛПНЩ викликає накопичення речовини, що формує бляшки на стінах артерій, що призводить до захворювання, відомого як атеросклероз. Звичайно, це шкідливо для серця, так і для організму в цілому. Такий стан уповільнює приплив крові до серцевого м’яза і може блокувати потрапляння крові в серце, що сприяє збільшенню ризику серцевого нападу.
Поради щодо контролю за рівнем холестерину
Співвідношення хорошого і поганого холестерину в організмі можна контролювати. Існує кілька способів зниження рівня поганого холестерину. І ось деякі з них
- Дієта. Їжа з високим вмістом насичених жирів, транс-жирів і вуглеводів підвищує рівень холестерину, тому обмежене вживання таких продуктів допоможе знизити рівень поганого холестерину.
- Вага. Багато ризиків пов’язані з надмірною вагою або ожирінням. Нормальна вага — запорука зниження ризику серцевих захворювань.
- Вправи: активність протягом 30 хвилин в день підвищує частоту серцевих скорочень, допомагає підтримувати здорову вагу і знижує рівень холестерину ЛПНЩ, одночасно підвищуючи рівень холестерину ЛПВЩ.