З одного боку про вплив місяця на фізичний та психічний стан людей існує багато переказів і езотеричних текстів, з іншого — саме місячні ритми стали одним з найбільш досліджуваних питань в сучасній хронобіології, а цілий ряд «очевидних» місячних впливів не знайшов прямого підтвердження в експериментах. Розглянемо факти докладніше.
Як влаштовані місячні ритми
Місячний місячний цикл складається з ≈29,5 днів, за які наш супутник рухається навколо Землі, а добовий — з 24,8 годин (час від сходу до заходу місяця). Треба пам’ятати, що тривалість першого місячного дня може варіювати, і іноді він буває дуже коротким.
У залежності від фази місяця змінюється і ступінь освітленості нічного неба, що також може впливати на ряд процесів у природі (наприклад, на здатність ховатися від хижака або навпаки, успішно полювати). У повню освітленість неба приблизно в 25 разів вища, ніж у фази чвертей і в 250 разів вища, ніж в молодого.
Вплив місячних ритмів (добових і місячних) — давній об’єкт досліджень морської біології, так як у багатьох тварин репродуктивні процеси регулюються у відповідності саме з цими змінами. Однак і на сухопутних істот місячний графік і освітленість нічного неба можуть якимсь чином впливати.
Місячний цикл і інсульти
Серед самих свіжих і цікавих досліджень про людину – частота зустрічальності різних типів інсульту в різні фази місяця. На основі бази даних Royal Melbourne Hospital за 2004-2011 роки вчені змогли зробити кілька висновків. Виявилося, що геморагічні інсульти статистично частіше зустрічаються в першу чверть місячного циклу, ніж в молодого. Транзиторні ішемічні атаки теж траплялися частіше в період першої чверті і повного місяця. А ось на частоту ішемічних інсультів фази місяця ніяк не впливали. Також в роботі показано, що інсульти в цілому зустрічаються рідше з півночі до 6 ранку, ніж в інший час доби.
Фази місяця і якість сну
Як змінюється якість сну у людини в залежності від фази місяця? Це важливе питання обговорюється в масштабному дослідженні фахівців Центру хронобіології при Психіатричній лікарні в Базельському університеті.
Вчені оцінювали якість сну з допомогою електроенцефалографії і робили додаткові аналізи для порівняння рівнів мелатоніну та кортизолу у випробовуваних. З’ясувалося, що в період повні фаза глибокого сну скорочується на 30%, подовжується час засипання на 5 хвилин, а загальний час сну зменшується на 20 хвилин. Цікаво, що ця робота викликала бурхливе обговорення і отримала низку критичних зауважень щодо методів та дизайну експерименту. Детальніше коментарі можна почитати тут, а ще одну статтю, в якій обговорюється дана робота – тут. Вчені сходяться на думці, що складність адекватного дизайну експерименту, яка дозволяє виокремити конкретні зв’язки між особливостями сну і місячною фазою, вимагає більшої кількості даних. І хоча робіт в даному напрямку виконується багато, питання можна вважати відкритим.
Місячний цикл і фізична активність людини
Не підтвердився вплив місячного циклу на фізичну активність людини. В свіжому мультинаціональному дослідженні було показано, що фізична активність має свою ритміку, однак вона не пов’язана безпосередньо з місяцем.
В цілому, вплив руху місяця на живі організми докладно описано в ряді розділів книги Circannual Rhythms, а цікавий розбір статистично не підтверджених зв’язків між процесами в людському організмі, психічними аспектами і фазами місяця поданий тут. Очевидно, що передумови наявності зв’язків фізіологічних процесів і місячних ритмів існують, однак складність грамотної постановки експерименту з участю людей та наявність цілого ряду додаткових чинників впливу заважають зробити однозначні висновки та сформулювати якісь рекомендації на основі статистично достовірних даних. Чекаємо нових масштабних робіт від хронобіологів!
https://ukrhealth.net/yak-misyac-vplivaye-na-zdorovya-lyudini/