Так кажуть вчені з Чікагської медичної школи (США), які провели дослідження зв’язку між тривалістю сну та здоров’ям серця.
Ті, хто спить менше шести годин на добу, майже удвічі частіше стають жертвами інсультів та інфарктів. В ті, хто проводив у ліжку понад вісім годин, частіше страждають від стенокардії та коронарної хвороби серця.
— Раніше з недостатністю сну пов’язували такі проблеми, як головний біль, нездатність cконцентруватися, роздратованість. А яке відношення має сон до роботи серця?
— Відомо, що недосипання призводить насамперед до психiчних розладiв та збоїв у роботі головного мозу. Це пояснюється зниженням активності та швидкості передачі імпульсів у нервовій системі. Проте, наприклад, одні з останніх досліджень довели зв’язок між тривалістю сну та ризиком розвитку діабету (при недосипанні змінюється гормональний фон, посилюється виділення кортизону, який бере участь у синтезі вуглеводів та впливає на обмін речовин), — пояснюєть читачам сайту “Добрий лікар” Володимир Родiонов, провідний науковий спiвробiтник Iнституту педiатрiї, акушерства та гiнекологiї АМН України.
Між тим, порушення у симпатичній нервовій системі призводять до порушення серцевого ритму, кров’яного тиску тощо, а це, своєю чергою, провокує розвиток серцево-судинних хвороб. Крім того, невиспана людина занадто нервова, роздратована, у неї нестабільний емоційний стан, а це також не є корисним для серця.
— А чим же тодi шкiдливе пересипання? Здавалося б, довше вiдпочиваєш…
— Це оманлива думка. В результатi пересипання людина прокидається кволою, з головним болем та набряками. У неї порушуються бiологiчнi ритми, може навiть змiнитися гормональний фон, що впливає на всi органи та системи органiзму, — долучається Олександр Бузунов, керівник Центру медицини сну. — Але якщо людина пересипає постiйно, у неї поступово зникає так звана глибока фаза сну, пiд час якої органiзм максимально вiдновлюється, а тому виникають рiзноманiтнi хворобливi стани. Серце реагує одним із перших.
Тому доросла людина повинна спати не менше, але й не більше восьми годин на добу. Загалом, на правильно пiдiбраний час сну вказує те, що людина прокидається без будильника бадьорою та повною сил.