Незвичайні київські пам’ятки, що варто відвідати в День Перемоги

9 Травня 2017 09:05

bikov

Через загрозу можливих провокацій скасований парад військової техніки, великі концерти та мітинги, присвячені Дню Перемоги. Але процесію покладання квітів до пам’ятників загиблим під час війни ніхто не відміняв.

«Сегодня» склала маршрут київськими військовими монументами, куди можна прийти з букетом квітів і просто вклонитися людям, які віддали свої життя, звільняючи Україну від фашистів:

1. ПАМ’ЯТНИК ЛЬОТЧИКАМ. Бронзовий монумент присвячений військовим льотчикам, які загинули під час звільнення України. На ньому зображений актор Леонід Биков, який зіграв роль командира співаючої ескадри Титаренка у фільмі «В бій ідуть одні «старики». Актора зобразили трохи сумним, сидячим на крилі літака. Встановлено пам’ятник у 2001 році в парку Слави на Дніпровському узвозі, неподалік від станції метро «Арсенальна».

2. ФРОНТОВИЙ ВОДІЙ. Скульптура знаходиться в Святошинському районі на Борщагівці (вул. Симиренка, 21). Там увічнений в бронзі фронтовий автомобіль Jeep Willys і літній вусатий водій у шинелі, який, присівши на бампер і схиливши голову перед гранітним обеліском, поминає загиблих в бою побратимів. Правда, бронзовий «Поминальний» кухоль з окрайцем хліба у солдата знову вкрали мародери. Раніше невідомі відбивали колесо від автомобіля.

3. МОРЯКИ-ГЕРОЇ. На Рибальському півострові, недалеко від легендарного монітора «Железняков», встановлено пам’ятник радянським морякам-героям Дніпровської флотилії, що брала участь в оборонних боях за Київ у 1941 році, а в 1943 році була задіяна в розгромі фашистів. Раніше монумент стояв на Поштовій площі, але у зв’язку з її масштабною реконструкцією, пам’ятник перемістили на півострів.

4. ДІТИ З ІГРАШКАМИ. Пам’ятник присвячений дітям, розстріляним у Бабиному Яру. У бронзовому монументі увічнена дівчинка, яка з простягнутими руками стоїть в оточенні зламаних іграшок. За даними істориків, під час війни в Яру розстріляли близько 150 тис. євреїв – це не рахуючи дітей віком до 3 років, яких не вписували до реєстру. На діток фашисти шкодували кулі, тому вбивали їх кийками.

5. СОЛДАТ І ЧОВЕН. На Трухановому острові встановлено пам’ятник жителям селища, що фашисти спалили дотла в 1943 році. Монумент із бронзи уособлює місцевих жителів-солдат, які, повернувшись в рідні краї після війни, побачили лише попелище. На острові тоді було 14 вулиць, де проживали рибалки і співробітники річпорту, два провулки і площа з храмом. Згідно з переписом населення 1939 року, на Трухановому налічувалося 1096 постійних жителів, яких в народі називали «труханівцями». Деякі з них приходять сюди й досі на 9 Травня.

6. ПАМ’ЯТНИК ТАНКІСТАМ. Неподалік від станції метро «Шулявська» встановлено танк Т-34 – на згадку про радянських воїнів-танкістів, які звільняли столицю. Згідно з історичними даними, саме він першим увірвався в Київ у листопаді 1943 року, коли місто визволяли від гітлерівських окупантів. У курсантів одного з київських училищ була традиція на день випуску залазити на його ствол і кричати «Ура!». Служиві вірили, що це приносить удачу.