Видубицький чоловічий монастир (вул. Видубицька, 40) можна по праву вважати однією з найдавніших святинь Києва. Він заснований ще в ХI столітті сином Ярослава Мудрого, князем Всеволодом Ярославичем. За перше століття свого існування монастир став центром світського життя Києва. Саме тут князі вели державні переговори, збирали рать і молилися перед походами, тут навіть вівся Київський літопис. Монастир і зараз залишається одним з найбільш шанованих в столиці, адже тут знаходиться кілька чудотворних ікон.
Відразу при вході можна помилуватися дзвіницею. Вона була побудована на кошти гетьмана Данила Апостола в 1827 році. Будівництво тривало близько п’яти років. Вона цікава тим, що два нижніх яруси виконані в стилі українського бароко, а третій – з куполом і шпилем в стилі класицизму.
Особливістю цього храму був п’ятиярусний позолочений іконостас, подарований дружиною гетьмана Данила Апостола, але, на жаль, під час пожежі в 1936 році він був знищений. Зате можна подивитися на образи святих, майстерно викладені з мозаїки. Тут же знаходиться невелика ікона Георгія Побідоносця в сріблі, яка замироточила кілька років тому. Зараз в храмі проводиться невеликий ремонт.
Зашифрований герб і розписні стіни
Особливу увагу варто звернути на герб на фасаді перед центральним входом. Він належить знатного роду Михайла Миклашевського, за кошти якого і було зведено будівлю. На самому гербі зображені лук з перехрещеними стрілами, а поруч вигравірувані літери. Але щоб прочитати, що там зашифровано, потрібно трохи попрацювати.
Відомо, що в середині ХVII століття після руйнування від зсуву церква була відновлена за кошти митрополита Петра Могили. У храмі можна помилуватися унікальними розписами ХІ століття – вони були виявлені в 1970-х роках під час реставраційних робіт. Зараз тут тривають ремонтні роботи. У храмі є ікона пресвятої Богородиці. Кажуть, помолившись біля неї, люди отримують зцілення.
Могила меценатів Києва і свята вода
На території монастиря є невеликий некрополь з могилами відомих жителів столиці. Збереглися більше 10 могил: відомого педагога Костянтина Ушинського, засновників Музею мистецтв і меценатів – Варвари і Богдана Ханенків, професора анатомії Київського університету Володимира Беца, князя Льва Яшвіля, інженера-гідролога Миколи Лелявського.
На ньому написано, що княжна померла після пологів. Протягом багатьох років вагітні киянки покладали на її могилу квіти і молилися за упокій душі, будучи впевненими, що після цього пологи пройдуть благополучно. Також варто звернути увагу на колодязь, де в будь-який час року можна набрати свяченої води. Верх колодязя прикрашений куполами зі срібла.
Фото: Анатолій Бойко