Вулицю Назарівську ще не так давно кияни називали Вєтрова (на честь працівника Київських залізничних майстерень Бориса Вєтрова). Але були у неї інші назви. Вперше згадується в 1866 році як Макарівська, але потім перейменували в Назарівську. Краєзнавці припускають, що так її називали в честь домовласників. Поруч – один з найстаріших ботсадів України – ім. академіка Олександра Фоміна (закладений в 1839 р на пустирі і пагорбах, площа – 22,5 га). На початку вулиці – чотириповерховий особняк з бірюзовим відтінком.
На фасаді пам’ятника архітектури можна розглянути декоративні ромби, частина яких зроблена зі скла.
До речі, в будівлі №3 знаходиться Національна атомна енергогенеруюча компанія, яка є “мозком” всіх діючих атомних електростанцій України.
ПРИТУЛОК МІНІСТРА І ТВОРЦІВ ДИТСАДКА
Чотириповерховий особняк жовтого кольору №9, по якому почала розростатися виноградна лоза, привертає до себе увагу.
На фасаді можна розглянути вишукану ліпнину і морду лева над центральним входом.
Нижня частина щелепи царя звірів відбита. Ця будівля іменитих завдяки мешканцям, сімейству Русових – Олександру і Софії. Без них у ХІХ – початку ХХ ст. не минав жоден значущий в сфері освіти і культури захід в Україні. До речі, завдяки Русовим був організований перший в Києві український дитсадок, де навчалися діти Старицьких і Лисенко. Серед іменитих мешканців будинку – історик і міністр закордонних справ УНР (1918 г.) Дмитро Дорошенко.
ДІМ З ПОЛОВИНКАМИ РОМАШОК І КАШТАНИ
Варто звернути увагу на п’ятиповерховий особняк №15.
Пам’ятник архітектури побудований на початку ХХ ст. Використовували його як прибутковий будинок, а по сусідству знаходиться ще один, під №17, який прикрашений розкішною ліпниною у вигляді листя каштана і половинчастих ромашок.
Побудований особняк в 1907 р Саме в цьому будинку проживав відомий український вчений-історик Михайло Володимирський-Буданов. Крім своєї кар’єри в Київському університеті Святого Володимира (нині імені Шевченка), він був головним редактором в Київській тимчасовій комісії для розгляду давніх актів і безпосередньо сам вивчав оригінали старовинних унікальних документів.
ОСОБНЯК, ЯКИЙ БУДУВАЛИ ДЛЯ АДВОКАТІВ
Незвичайний особняк на вул. Назарівській, 19, зі скромною ліпниною навколо вікон виділяється серед інших своїми декоративними прикрасами.
Біля центрального входу вони більше схожі на згорнутий папірус.
Над проектом незвичайного будівлі працював зодчий Ігнатій Ледоховський. Будинок зводили спеціально для адвокатів, тому всередині незвичайне планування – на кожному поверсі по дві 5-кімнатні квартири, де були обладнані не тільки кабінет, їдальня, спальня, але і загальна приймальня на дві квартири.
МІСЦЕ ДЛЯ ГРУШЕВСЬКОГО І ЛЕСІ УКРАЇНКИ
Родзинкою всій вулиці можна сміливо назвати будівлю на вул. Назарівській, 21.
Чотириповерхова будівля приваблює своїм декором. Центральний вхід прикрашає чоловіча голова з дуже суворим поглядом.
Особняк побудований в 1909 р для знатного київського доктора Трофимова, але именит він завдяки відомому письменнику Ісааку Бабелю, який проживав в будинку, коли навчався в Київському комерційному інституті.
До речі, на будівлі встановлена меморіальна дошка, на якій вказано, що саме тут проживала Леся Українка, правда не в цій споруді, а в будівлі, яка перебувала тут раніше. А по сусідству з нею прописався Олександр Грушевський, молодший брат і помічник Михайла Грушевського.
Фото: Анатолій Бойко
Джерело: Сегодня