Європейська комісія встала на бік східноєвропейських держав у спорі про стандарти якості харчових продуктів.
Глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер у четвер, 27 липня, після зустрічі з прем’єр-міністром Словаччини Робертом Фіцо заявив про те, що наявність різних норм для різних держав є неприйнятною. “Громадяни Словаччини мають право отримувати продукти, які відповідають єдиним стандартам якості”, – прокоментував він.
Раніше багато інших країн Східної Європи, зокрема Угорщина, Чехія і Польща, також виступили проти “харчового апартеїду”, відмовляючись бути “відром для сміття” для Західної Європи.
Угорщина і Словаччина на початку року представили результати експертизи, згідно з якою продукти, що продаються в цих країнах, істотно відрізняються від їхніх еквівалентів, що надходять на прилавки західноєвропейських держав. Наприклад, супові добавки Knorr у Східній Європі мають на 20% менше вмісту, ніж такі самі приправи в західноєвропейських магазинах.
У Словаччині продукти відрізняються більшою кількістю жиру і меншим вмістом м’яса, замість цукру під час виробництва часто використовуються підсолоджувачі, а замість фруктових добавок – штучні ароматизатори.
Виробники харчової продукції звинувачення спростували і назвали відмінності в рецептурі наслідком смакових переваг різних національностей. Юнкер заявив, що не приймає таких пояснень і оголосив про намір Єврокомісії “покласти край дискримінації в харчовій галузі”.
За нинішніми правилами, компанії-виробники харчових продуктів мають право замінювати інгредієнти в залежності від місця продажу за умови, що на упаковці вказано змінений склад. Жан-Клод Юнкер пообіцяв розробити нове зведення правил до вересня цього року. На цей час Єврокомісія займається розглядом скарг, які надійшли від 21 держави, що входить до ЄС.