Сир – один із найдієтичніших і найкалорійніших харчових продуктів. Його поживна цінність зумовлена високою концентрацією білків і жирів, наявністю незамінних амінокислот, вітамінів А і В, солей кальцію і фосфору, необхідних для здорового розвитку організму людини. Залежно від сорту, сир містить 15-27% білків і 20-32% жирів. Енергентична цінність 100 г сиру складає 350-400 ккал, що робить цей продукт одним із найпоживніших в раціоні людини.
Сир – це продукт, що містить більше білків, ніж м’ясо. До складу сирних білків входить широкий спектр амінокислот, необхідних і незамінних для утворення здорових клітин. Природний білок сиру складається з 20 амінокислот, зокрема 8 незамінних, яких не може синтезувати організм людини. Наприклад, такі дефіцитні амінокислоти як триптофан, лізин і метіонин повинні потрапляти в організм лише з їжею, і саме сир є джерелом цих речовин. Окрім того, сир має здатність збагачувати амінокислотний склад білків інших продуктів харчування. Корисні властивості сиру зумовлені також і тим, що білки у його складі засвоюються швидше й краще, ніж білки з натурального молока, оскільки при приготуванні сиру вони розчеплюються. Науковці довели, що сирний білок засвоюється на 98,5%. У 70 г деяких видів сирів міститься стільки ж протеїнів, як і в 100 г олії, 100 г риби і 2 яйцях.
Поживна цінність сиру визначається також високим вмістом жиру. Жир є головним енергетичним матеріалом в організмі, підтримує складні процеси життєдіяльності й обмін речовин. Молочний жир містить фосфатиди, головно лецитин, що відіграють важливу роль у процесі травлення й правильному обміні жирів в організмі. Молочний жир має порівняно низьку температуру плавлення, а тому легко, швидко і майже повністю засвоюється організмом.Також сир містить усі необхідні для розвитку людини вітаміни. Він є джерелом вітамінів А, В2, В12, D, а також у великих кількостях містить кальцій, фосфор та цинк. У сирові більше кальцію, ніж в будь-якому іншому молочному продукті – в 6-8 разів більше, ніж у молоці, тому він дуже корисний для зміцнення кісток. До того ж, 100-грамового шматочка сиру цілком вистачить, щоб на третину задовольнити добову потребу організму у фосфорі.
Щоденне споживання 100-150 г сиру з надлишком забезпечує потребу організму в корисних речовинах, що забезпечують здоровий ріст і розвиток.
- У Швейцарії є звичай у день народження хлопчика варити сир, а в день його весілля з’їдати цей сир.
- Британській королеві Вікторії (1837-1901) в якості весільного подарунка подарували величезне кільце сиру Челлер вагою трохи більше 500 кг.
- На півдні Німеччини нареченій на оглядини дарують сир. Якщо вона відриває від сиру скоринку – значить, неохайна, а якщо відрізає її – марнотратна. Тільки та, що обережно зіскрібає скоринку сиру ножем – і ощадлива, і акуратна.
- Давні римляни, що вміли робити сир, використовували його як протиотруту.
- Вчені дійшли висновку, що в районах із високим рівнем споживання сиру нижчий рівень серцево-судинних захворювань. Наприклад, у Великій Британії рівень смертності від серцево-судинних захворювань у три рази вищий, ніж у Франції, а рівень споживання сиру – як раз в три рази нижчий.
- У свій час сир був не тільки їжею. У давнину його, поруч із яйцем, плющем, кістками, баранячою печінкою, фіговим листком і кавовою гущиною, використовували для ворожіння.
- У деяких народів Кавказу сир із сильним ароматом вважається афродизіаком, тому він завжди є на весільному столі.
- У середні віки заговорений хліб із сиром давали підозрюваному, якщо вдавиться – значить винний.
- Тверді круглі голівки сиру на англійському флоті 2-3 століття тому використовувалися замість гарматних ядер, завдаючи немалої шкоди ворогу (звичайно, коли чавунні ядра закінчувалися). Під час уругвайсько-бразильської війни одна морська битва, після того як закінчилися ядра, завершилась таким своєрідним видом продовольчої допомоги ворожому флоту.
- Щоб приготувати один кілограм сиру, знадобиться біля 10 літрів коров’ячого або козячого молока.
Джерело: bel-ukraine.com