Київський академічний театр ляльок святкує 90-річчя. До ювілею приурочений перший Київський міжнародний фестиваль театрів ляльок «PUPPET.UP!», який познайомить з різноманіттям цього виду мистецтва всіх охочих.
Почнеться фестиваль 30 вересня з соціальної акції – лялькарі поїдуть в райони. О 12.00 на дев’яти майданчиках міста – в Маріїнському на сцені «Ракушка», на Поштовій площі, у парку Перемоги, парку Шевченка, парку “Нивки”, Деснянському парку, парку воїнів-інтернаціоналістів та парку “Наталка” – безкоштовно покажуть вистави від театру ляльок, студентів та дитячих колективів. О 13.00 там проведуть розважальну програму та театральну вікторину, переможці якої отримають квитки на спектаклі «Puppet.Up!».
Цього ж дня о 18.00 на честь відкриття фестивалю відбудеться масштабна театралізована хода від Європейської площі через Володимирський узві на Поштову площу. Очолюватиме її велетенська рухома платформа, на якій стоятимуть засновники української столиці – Кий, Щек, Хорив та сестра їхня Либідь.
Увага для водіїв! 30 вересня у зв’язку з проведенням святкової ходи буде обмежено рух транспорту: з 18:00 до 18:30 від вулиці Михайла Грушевського до Поштової площі (від будинку №1 на вулиці Михайла Грушевського – Європейська площа – Володимирський узвіз).
На Поштовій площі з 18:30 до 20:00 відбудеться вулична вистава-феєрія, у рамках якої для киян та гостей міста презентують прем’єру «Легенда про Київ» із гігантськими лялькам.
– У формі казки ми розкажемо нашу історію, що особливо буде цікаво гостям, учасникам фестивалю, – розповів режисер Ігор Федірко. – Звучатиме музичний супровід від гурту ONUKA, будуть світлові спецефекти, вогняне шоу, а на завершення виступить колектив «Живі барабани».
Фестиваль «PUPPET.UP!» триватиме п’ять днів в «Замку на горі», як називають театр ляльок. Кияни мають унікальну можливість побачити вистави (як для дітей, так і для дорослих) з Німеччини, Аргентини, Ірану, Грузії, Туреччини, Франції та інших країн. Україну представлятимуть три київських театри, а також з Хмельницького та Харкова.
– До програми ми добирали вистави незвичайні, цікаві, які здатні здивувати глядача. Вони вперше будуть показані на українській сцені, – зазначила керівник літературно-драматургійної частини театру Дар’я Іванова. – Наприклад, іранська інсценізація «Дами з собачкою» Чехова чи гумористична постановка «Іван-царевич і сірий вовк» з Канади, французька поетична вистава «Яблунева долина» про війну в Косово чи кумедний спектакль для наймолодших «Дев’ята овечка» з Хорватії. Більшість вистав майже без слів, тож будуть зрозумілі всім. Вони демонструють різні грані лялькового театрального мистецтва.
Всі ці вистави змагатимуться за нагороди. Переможці в різних номінаціях: краща режисура, краща сценографія, краще музичне оформлення, краща акторська робота та володар Гран-прі стануть відомі 4 жовтня. Детальна інформоція та розклад фестивалю шукайте на сайті.
В рамках фестивалю прем’єру готує і київський театр ляльок. 3 жовтня покажуть виставу «Як загинув Гуска» за п’єсою Миколи Куліша у постановці Оксани Дмітрієвої. Йдеться про колишнього чиновника Московської імперії Саватія Гуску, який разом з дружиною та сімома дочками, переживає буремні події 1917 року. За словами Дар’ї Іванової, спеціально до вистави вишукували старовинні речі – валізи, патефони тощо. На сцені вони «оживатимуть» (так званий театр речей) – наприклад, у кожної панянки є свій особливий стілець.
Про що вистава? Тема маленької людини у вирі перевороту, така актуальна та близька кожному українцеві, подана автором у жанрі трагікомедії. Прості проблеми простої сім’ї, яких тисячі, та про яких не думають «верхівки» .Кумедні ситуації, що випливають із зовсім не кумедних обставин. Сміховинність міщанства з одного боку, сатира на більшовицьку владу з іншого. Та чи загинув таки Гуска, тримаючись за свої ідеали? Та чи вижив П’єр, міняючи маски та пристосовуючись до змін? Відповіді знайде кожен для себе, доторкнувшись до історії українського класика.
– Ми намагаємося розвінчати стереотипи, що ляльковий театр – лише для малюків. Для школярів у нас йде «Лісова пісня» за Лесею Українкою, для дорослих – «Любов дона Перлімпліна» за Лоркою, прем’єра якої відкрила сезон, – поділилася художній керівник театру Ірина Чернікова. – До ювілею ми оновлюємо музей, відкриваємо малу сцені. І ще мікросцену на 50 місць, де у лютому представимо виставу для найменших глядачів, від 8 місяців до 3 років. А до Нового року готуємо спектакль за мотивами казки «Принцеса і чудовисько».