“Феофанія” – одне з найулюбленіших місць для відпочинку городян. Садово-парковий комплекс розташований на величезній території в Голосіївському районі.
Вперше ця місцевість згадується в 1471 році під назвою Лазарівщина (в честь старця Лазаря, який тримав тут пасіку). Лазарівщина належала Києво-Печерській лаврі.
Але незабаром, на прохання київського єпископа Феофана Шиянова, ці землі відвели настоятелю Михайлівського монастиря. Феофан побудував тут для своєї літньої резиденції архієрейський будинок і Михайлівську церкву. А місцевість стали називати Феофанія.
Правда, щоб до них дістатися, потрібно трохи пройтися по грунтовій дорозі, серед вікових дерев. Тут, на місці джерела, стоїть невелика каплиця, а вода з неї розділена на три ключа: “Свято-Тихоновський”, “Живоносне джерело” і “Свято-Пантелеймонівський”.
За старих часів тут діяв скит, який з роками швидко розширювався і не вміщав всіх бажаючих. Ченці звернулися до парламенту церковно-адміністративного управління з проханням про будівництво нового собору. І в 1905 році, за проектом архітектора Євгена Єрмакова, почалося його будівництво, а в 1914 році Пантелеймонівський храм був освячений. У радянські часи (в 1930 році) церкву закрили і влаштували в молитовному домі склад. Тільки в 1990-х роках собор було повернуто церкві, і почалися роботи по його відновленню. Тут зберігаються частки мощей великомученика Пантелеймона, святого Миколая, преподобного Серафима Саровського.
Розглянути поблизу його не вдасться, оскільки вхід для туристів закритий. В обителі проживає близько 50 черниць. Але помилуватися можна храмом Всіх Святих, збудованому в 1869 році. У 1930-х роках він, як і всі обителі монастиря, був закритий комуністами. Після тривалого запустіння, в 2003 році його передали монастирю. Протягом трьох років в святині велися відновлювальні роботи, і тепер в храмі красивий розпис і встановлено дубовий іконостас.
На брамі з куполами можна відшукати безліч ликів святих, наприклад, Божу Матір, святого Миколая і цілителя Пантелеймона. Але варто зазначити, що дістатися до монастиря непросто. Швидше за все доїхати туди можна від станції метро “Теремки”, а потім на тролейбусі №11 до зупинки “Музей народної архітектури”.
Фото: Олександр Яремчук