Таємниці найготичнішого костелу Києва: місце молитви Папи, де казково звучить орган

12 Вересня 2017 10:45

Ми продовжуємо знайомити читачів з будівлями Києва, вхід в які обмежений. Костел Святого Миколая з 1992 року по черзі використовується для проведення концертів Національного будинку органної та камерної музики України і богослужінь священиків РКЦ. Екскурсію починаємо з дверей храму, вони залишилися незмінними за 118 років. Всередині – просторий хол. За ліву і праву сторони – сходи, що ведуть в підвальну частину костелу. “Спочатку вона була призначена для поховання єпископів. У 1979-му, коли будівлю переробили під Будинок органної музики, тут зробили гардероб. Зараз в підвалі ми облаштували місце для проведення служб, коли в головному залі проходить концерт”, – розповідає настоятель костелу отець Андрій Рак, показуючи нам підземелля. При вході в центральний зал він, за католицькою традицією, схиляє коліно. Зал розрахований на 658 місць.

“Храм не виглядає таким, яким був спочатку. Вівтарна частина була без органу. Сам орган був австрійським і знаходився на балконі другого поверху. Його демонтували, а нинішній був встановлений пізніше. Над вівтарем – напис польською мовою: “Під твій захист вдаємося, пресвята Богородиця”. Він дивом зберігся”, – продовжує священик.

На балконі, де раніше був австрійський орган, – скульптура ангела з трубою, її випадково знайшли під час ремонту. Також збереглися дві кабінки для сповіді прихожан. Але найпопулярніше місце в костьолі – ікона, біля якої молився Папа Римський. Цей момент відобразили на картині, яка зберігається в кабінеті священиків. Люстри в костелі – сучасні. Раніше для висвітлення їх використовували 6 штук – бронзових і кришталевих, 10 бра. Тут було багато скульптур, ікон, свічників. На жаль, все це втрачено.

  • Розп'яття. Ісуса Христа

Розп’яття. Ісуса Христафото: Григорий Салай

На виході звертаємо увагу, що верхівки шпилів костелу – без ліпнини у вигляді хрестів. “Їх прибрали під час реставрації. Будівля в жалюгідному стані, від неї відвалюються шматки бетону. Під храмом – метро, і вібрація від поїздів негативно впливає на споруду. Ми 26 років просимо державу передати будівлю нам, щоб ретельніше доглядати за нею. При цьому ми не проти, щоб тут проводилися концерти”, – говорить отець Андрій Рак. У Будинку органної та камерної музики України кажуть, що з 2013 року держава виділила на порятунок костелу більш 19,5 млн грн, а сам Будинок – понад 2 млн грн на його утримання. Їм доведеться співіснувати, поки в Києві не буде побудований відповідний концертний зал.

-1_158

http://ukr.segodnya.ua