Американські дослідники отримали Нобелівську премію

4 Жовтня 2017 10:29

Американські дослідники отримали Нобелівську премію

Нобелівську премію 2017 року в галузі фізіології і медицини присуджено групі вчених з США – Майклу Янгу, Джеффрі Холу і Майклу Росбашу, передає РБК з посиланням на повідомлення Нобелівського комітету Каролінського інституту Стокгольма.

Нагороду вручено за відкриття молекулярних механізмів, які регулюють біологічні ритми. Відкриття пояснює те, як люди, рослини і тварини пристосовуються до різних фаз добового циклу.

«Вчені змогли проникнути всередину біологічного годинника організму і пояснити його роботу», – йдеться в повідомленні комітету.

Відкриття вчених дозволяє встановити, як рослини і тварини, а також люди адаптують свої біологічні ритми, синхронізуючи їх з обертанням Землі. Вчені змогли виділити ген, який контролює нормальний денний біологічний ритм організму. Цей ген кодує білок, який накопичується в клітині в нічний час, а потім витрачається вдень.

Їх дослідження дозволило з’ясувати, що біологічний годинник функціонує за одним і тим же принципом у клітинах всіх живих організмів, включаючи людину.

Цей годинник регулює поведінку живого організму, рівень гормонів, сон, температуру тіла, обмін речовин. Він адаптує організм під поточний час. «Коли є невідповідність в часі між навколишнім середовищем і цим внутрішнім біологічним годинником, це позначається на нашому самопочутті. Наприклад, ми відчуваємо відповідний синдром при перельоті через кілька часових поясів», – пояснили в Нобелівському комітеті.

Також вчені зʼясували, що невідповідність способу життя людини і її біологічного годинника призводить до ослаблення та захворювань організму.

Нагадаємо, розмір Нобелівської премії вперше за чотири роки перевищить $1 млн. Справа в тому, що в попередні роки грошова нагорода була зменшена через ослаблення курсу шведської крони.