Наше здоров’я, звичайно, залежить не тільки від кількості споживаних вітамінів і мінералів. Найчастіше більш вагомий внесок в наш настрій і самопочуття вносять так звані колірні складові. Було доведено, що колір їжі може як поліпшити травлення, так і знизити апетит.
Крім відтінків їжі, на апетит впливають освітлення і навколишнє оточення. В 2010 році в Європі був проведений експеримент: звичайні продукти харчування за допомогою особливого освітлення набули невідповідних своєму природному кольору відтінків. Так, м’ясо стало сірим, молоко перетворилося на щось фіолетове, а зелений горошок раптом став червоною ікрою. Запрошені добровольці (досить голодні) здивували експериментаторів: більшість з них не доторкнулися до приготованих страв, а ті, хто все-таки зважився на це, відчули нездужання.
Головний мозок людини отримує інформацію за допомогою органів чуття, формуючи таким чином сприйняття навколишнього світу. Шість органів чуття — це очі (зір), ніс (нюх), язик (смак), шкіра (дотик), вуха (слух) і вестибулярний апарат (відчуття рівноваги та положення в просторі). Що відбувається, коли ми бачимо, наприклад, яблуко? Зорове сприйняття є першорядним, воно запускає процес слиновиділення. Нюх і смакові відчуття, в свою чергу, підключаються до цього процесу, формуючи цілісну картину.
Під час вживання їжі повинно бути як відповідне освітлення, так і правильне сервірування приготованих страв. Наприклад, для поліпшення апетиту і засвоєння їжі рекомендують сервірувати на посуді в жовтих, помаранчевих і червоних відтінках, освітлення також повинно бути яскравим. Для тих, хто звик утихомирювати свій апетит, радять приймати їжу при слабкому освітленні, посуд при цьому повинен бути темних відтінків — бордового, синього або чорного.
Правильний вибір продуктів потрібного кольору дозволяє впоратися з нездужанням, оскільки відсутність у раціоні їжі певних кольорів може призвести як до фізичної, так і до душевної втоми та розладів.
Білий колір
Така їжа білого кольору, як рис, молоко, картопля, макарони, багата на вуглеводи. Продукти білого кольору зменшують дратівливість і виводять з організму токсини.
Червоний колір
Буряк, болгарський перець, полуниця, помідори і вишня підвищують працездатність і стимулюють обмінні процеси, покращуючи кровообіг. Допомагають у боротьбі з поганим настроєм і депресією. Кавун, папайя і томати містять ліколен — антиоксидант, який сприяє зміцненню серцевого м’яза і допомагає в боротьбі із серцево-судинними захворюваннями.
Помаранчевий колір
Морква, кукурудза, манго, апельсин, гарбуз, абрикоси та хурма відновлюють нервові клітини, оновлюють м’язові тканини, очищують організм від шкідливих речовин, покращують настрій, знижують втому та апатію. В продуктах помаранчевого кольору містяться антиоксидант бета-каротин, який зміцнює імунну систему, вітамін С і солі фолієвої кислоти, які зміцнюють серцево-судинну систему.
Жовтий колір
Лимон, сир, ананаси, яблука, банани покращують апетит, очищують кров, стимулюють травлення. Містять велику кількість вітаміну С і каротиноїдів. Гірчиця і куркума містять антиоксидант куркумін, що допомагає в боротьбі з запальними процесами в організмі. Підвищують розумову і фізичну активність, швидкість сприйняття інформації, піднімають настрій.
Зелений колір
Листовий салат, зелений горошок, брокколі, зелений виноград активізують імунну систему, нормалізують артеріальний тиск, поліпшують зір, знімають напруження. Фрукти і овочі зеленого кольору містять багато вітамінів і корисних речовин, таких як лютеїн (природний антиокислювач), вітаміни групи В, А, С, К, Е, калій і фолати. У вашому щоденному раціоні харчування обов’язково повинні бути продукти зеленого кольору. Їжа зеленого кольору допоможе впоратися з будь-якою нестачею або надлишком їжі.
Синій колір
Темний виноград, картопля з фіолетовою шкіркою, сливи, чорниця, смородина. Ці продукти захищають кровоносні судини і покращують зір, зменшують тахікардію, м’язовий біль і напругу, охолоджують та заспокоюють.
Фіолетовий колір
Виноград, баклажани, ожина. Зміцнює імунну систему, зменшує біль в очах, допомагає при ревматизмі, нервових розладах і хворобах сечового міхура.
Блакитний колір
Слива і лохина допоможуть у боротьбі зі стресом і зменшать головний біль. Їжа блакитного кольору має антисептичну, антибактеріальну та антигрибкову дію, допомагає при хворобах горла.
Коричневий колір
Він не належить до основного спектру кольорів, але і про нього не слід забувати. Кава, чай або шматочок шоколаду — на ваш вибір. Стимулює мозкову активність і підвищує працездатність.
Простеживши і відкоригувавши свій раціон, ви зможете поліпшити своє душевне самопочуття, і як наслідок, прийде фізичне одужання. Якщо ви помітили, що у вашій дієті якийсь колір переважає, то, можливо, ваш організм має потребу в ефекті, який справляють такі продукти.