Якщо описувати Андріївський узвіз одним словом, найкраще пасуватиме «неординарність». Хоча одного слова у даному випадку буде точно замало.
Вимощена бруківкою вулиця з найпоетичнішими у Києві заходами сонця, золоті промені якого відбиваються у вітринах сувенірних крамниць, на полотнах вуличних художників та у келихах вина на терасах маленьких кафе. Вулиця, що кожного разу звучить по-новому, що поєднує на перший погляд непоєднане, що резонує з настроєм кожного гостя. Алея Діагон, потрапити до якої може кожен, озброївшись, замість чарівної палички, хвилюючим передчуттям пригоди.
На прогулянку Андієвським узвозом, попри те, що протяжність вулиці складає усього 750 метрів, варто відвести щонайменше півдня. Пробігтися схилом, не зазирнувши у численні музеї та крамнички, – це все-одно що прочитати стислий переказ книги, головна художня цінність якої полягає у неповторному стилі автора.
Ми не дарма порівняли Андріївський узвіз з осередком чаклунства у Великій Британії: на ньому можна знайти аутентичні кафе, крамнички цікавих дрібниць, шоу-руми молодих дизайнерів. І навіть таємничий будинок з привидами також знайшов своє місце у містичному просторі київського середмістя.
Що подивитися на Андріївському узвозі
Замок Річарда
Замок Річарда (Андріївський узвіз , 15), що з чуток невдовзі відкриє свої двері для туристів у якості готелю, є одним з наймальовничіших місцин Андріївського узвозу.
Перехожих приваблює незвична для Києва архітектура споруди, що гармонійно вписалася б пейзаж середньовічної Шотландії. Втім, антураж цієї пам’ятки формується не лише її фасадом, але, у першу чергу, переданими через віки легендами про скупчення у будинку привидів та духів. І навіть попри те, що міф про потойбічну природу звуків, що відлунюють у порожніх кімнатах щоночі, було розвінчано (виявляється, «музичний супровід» став помстою будівельників за недобросовісність замовників), ореол таємничості імпонує будинку набагато більше аніж прозаїчна, хоча і повчальна правда.
Андріївська церква
Легенда оберігає також недоторканість символу Подолу – Андієвської церкви (Андріївський узвіз, 23).
Один з найвеличніших храмів Києва, що височіє над містом, має окрім неординарного стилю ще одну особливість: у ньому відсутні дзвони. Літописи свідчать, що гора, де було зведено шедевр українського бароко, у прадавні часи омивалася морем, що відступило від її берегів після того, як Андрій Первозданний встановив на ній хрест, передвіщаючи возведення у цій місцевості величного та славного міста.
Минули століття, місто зародилося та розрослося, а на вказаному схилі виріс храм, що не лише возвеличує, але і захищає Київ від стихії: за повір’ям, передзвін може розбудити море, що вирує під пагорбом. Подейкують, що саме ця легенда захистила церкву від руйнації за радянських часів.
Музей Булгакова
З містикою радянського періоду пов’язаний також будинок 13 на Андріївському узвозі: легендарний «Дім Турбіних», де сьогодні розміщується музей М. Булгакова. Місце, відвідати яке приїздять пошановувачі творчості письменника з усього світу, де мимо волі сповнюєшся трепетом, уявляючи, що цими кімнатами ходила людина, талан та неординарне бачення якої спромоглася створити на папері паралельний вимір радянської реальності.
Гастрономічні задоволення на Андріївському узвозі
Продовжуючи говорити про музей Булгакова на Андріївському, то сьогодні в музей можна прийти не лише за духовною їжею: на балконі будівлі можна скоштувати чай з варенням, розмістившись за аутентичним столиком.
Якщо ж для тамування голоду чаю з присмаком ностальгії буде замало, на Андріївському узвозі можна знайти кафе на будь-який смак: ресторани, придатні для святкових зустрічей та урочистих вечерь, маленькі кафе, що ваблять своїм затишком закоханих, затінені тераси, де хочеться провести весь день, спостерігаючи за перехожими.
- Шанувальникам європейської кухні сподобаються кафе Багет (Андріївський узвіз, 34Б) або ресторан «Вернісаж» (Андріївський узвіз, 30),
- прихильникам української кухні – ресторан Канапа (Андріївський узвіз, 19А) або тематичний «За двома зайцями» (Андріївський узвіз, 34);
- молодь, безперечно, оцінить дух бунтарства, притаманний літній терасі пабу «Гніздо Бар» (Андріївський узвіз, 21), або теплу і дружню атмосферу «Друзі Кафе» (Андріївський узвіз, 2Д);
- ну а пошановувачі солодощів зможуть поласувати відбірними тістечками та свіжим шоколадом у знаменитій Львівській Майстерні Шоколаду (Андріївський узвіз, 26).
Фото @nella_so
Андріївський узвіз – вулиця-хамелеон, оскільки для кожного вона відкривається по-різному. І навіть її об’єктивні прояви – чудернацька будівля чи затишне бістро – для кожного перетворюються на різні пазли величної магічної картини. І можливо одного разу, вчасно потрапивши у потрібне місце, Ви теж станете учасником подій, що невдовзі перетворяться на нову легенду Андріївського узвозу.