Вчені: шлюб і близькі друзі захищають від слабоумства

1 листопада 2017 16:24

Подружжя та близькі друзі можуть захистити від слабоумства, стверджують вчені університету Лафборо.

Дослідження, результати якого опублікували у випуску Journals of Gerontology ( “Журнал геронтології”), тривало майже сім років. У ньому взяли участь 6 677 людей.

Ніхто з учасників експерименту спочатку не страждав на деменцію, але під час дослідження такий діагноз поставили 220 пацієнтам.

Щоб зрозуміти, як соціальні зв’язки впливають на ризик виникнення захворювання, вчені порівнювали дані тих, у кого виявили слабоумство, і тих, хто був до нього не схильний.

Суть одного з відкриттів в тому, що важлива “якість”, а не кількість друзів.

“Вас можуть оточувати багато різних людей, але тільки тісні стосунки здатні знизити ризик розвитку слабоумства … Це не пов’язано з кількістю друзів”, – пояснює професорка Іф Гогерворст.

На її думку, близькі друзі виконують роль буфера, оберігаючи від стресу, який руйнує здоров’я.


Дев’ять факторів, що впливають на розвиток деменції:

  • Втрата слуху в середньому віці – підвищує ризик на 9%
  • Відсутність середньої освіти – 8%
  • Куріння – 5%
  • Відсутність своєчасного лікування при депресії – 4%
  • Недостатня фізична активність – 3%
  • Соціальна ізоляція – 2%
  • Високий тиск – 2%
  • Ожиріння – 1%
  • Діабет другого типу – 1%

Вчені вважають, що ці фактори, вплив яких більшою чи меншою мірою залежить від самої людини, відповідають лише за 35% ризику розвитку захворювання. Інші 65% людина поки що контролювати не в змозі.


Дослідження також показало, що ризик розвитку слабоумства у самотніх людей вдвічі вищий, ніж у тих, хто перебуває у шлюбі.

За словами доктора Дуга Брауна, директора з досліджень “Товариства з боротьби із хворобою Альцгеймера” – йдеться приблизно про один додатковий випадок деменції на кожні 100 людей, які не перебувають у шлюбі.

Оскільки дослідження досі триває, говорити про те, що тут є причиною, а що наслідком, ще зарано.

Відомо, що слабоумство вражає мозок за десятки років до того, як хвороба може бути діагностована і, можливо, ці зміни на ранніх стадіях можуть позначатися на здатності людини спілкуватися.

У будь-якому випадку самотність це дуже серйозна проблема при слабоумстві, каже доктор Браун.

“Якщо люди, які страждають на деменцію, не отримують належної підтримки, вона може призвести до повної ізоляції”, – пояснює він.

“Дуже важливо, щоб люди з деменцією могли підтримувати важливі соціальні зв’язки і зберігати звичний спосіб життя”, – вважає експерт.

http://www.bbc.com/ukrainian/other-news-41789200