19 грудня: це цікаво знати

19 Грудня 2017 07:35



«Засміятися добрим, світлим сміхом може тільки лише глибоко добра душа»

М. Гоголь

За церковним календарем 19 грудня вшановують Святого Миколая, архієпископа Мирлікійського, чудотворця. Він народився близько 280 року у місті Патарі в Малій Азії. Його батьками були правовірні християни. За поширеною легендою Святий Миколай, будучи немовлям, вже творив чудеса: після народження стояв на ніжках, а по пісних днях відмовлявся від материнського молока. Пізніше він відцурався й від мирського життя. Спадщину роздав бідним. Помер у 345 році. Похований у храмі міста Мир.

В Україні Святого Миколая вшановують два рази на рік 19 грудня та22 травня. Він завжди був одним з найулюбленіших святих. «Микола – другий після Бога заступник», – говорили колись у народі. Адже Святий Миколай, як при житті, так і після смерті вважався охоронцем мореплавців, невинно засуджених, звичайно, дітей і навіть тварин.

У народі у день Святого Миколая дітей колись вітали в особливий спосіб. Найповажніший у родині чоловік перевдягався в «дідуся Миколая», заходив до оселі та дарував подарунки дітям. Колись говорили, що «Святий не обійде жодну хатину і обдарує кожну дитину!» І лише він мав право, вручаючи гостинці, згадувати добрі та соромити за погані вчинки дітлахів.

За повір’ям, у Святого Миколая є дві книги – чорна і біла, куди ангели записують усі людські справи. Від того, яких записів більше – залежить, що отримає людина: подарунок чи різки.

Що ж до погоди, то під цю пору зима остаточно перебирала свої права, а тому й казали, якщо на Миколу зима слід замітає, то дорозі не встояти. Однак якщо зиму привезли на санях вже до Миколи, то чекай відлиги.

Іменинники 19 грудня:

Микола

Ім’я Микола має давньогрецьке походження від імені Ніколаос і перекладається, як «переможець народів». Микола з дитинства росте міцним і здоровим. Не дістає примхами батьків, через що вони недостатньо приділяють йому уваги. Вчиться добре. Працьовитий і дружелюбний. Однак на посаді керівника може бути деспотом. Не вміє контролювати своїх емоцій. Легко закохується. І може одружитися відразу після знайомства. Любить дітей і балує їх.

19 грудня народились:

1861 – Микола Андрусов – геолог, знавець неогенових відкладів, палеоеколог, дослідник Чорноморського басейну. Праці М.Андрусова складають епоху в стратиграфії, палеонтології, палеографії, палеоекології, океанології і досі є неперевершеним зразком наукової чіткості та точності.

1907 – Микола Скуба – український поет. Автор збірок поезій «Перегони», «Демонстрація», «Пісні», «Нові пісні», «Сопілка».

1919 – Микола Лукаш – український перекладач, мовознавець і поліглот (поетичні та прозові переклади з 18 мов). Здійснив перший переклад українською «Фауста» Ґете (працював над ним 18 років).

1920 – Микола Руденко – український поет, прозаїк, філософ, громадський діяч, правозахисник. Автор збірок поезій, романів та повістей («Вітер в обличчя», «Остання шабля», «Чарівний бумеранг» та ін.). Член-засновник, керівник Української Громадянської Групи сприяння виконанню Ґельсінських угод. Герой України.

1963 – Сергій Кульчицький – Генерал-майор Національної гвардії України. Загинув на передовій у 2014 році, в результаті збиття його гвинтокрила Мі-8 поблизу гори Карачун. Герой України.

19 грудня відзначають:

  • День адвокатури
  • Міжнародний день допомоги бідним

Чи знаєте ви, що:

Звичай дарувати подарунки 19 грудня вперше виник у Голландії приблизно в XIV ст. у пам’ять про те, що Святитель таємно підкинув у вікно бідному жителю Мир мішечки з золотом, і цим не допустив блудного падіння трьох його дочок.

З Голландії цей звичай став швидко розповсюджуватися на сусідні країни. Остаточно ж традиція дарувати дітям подарунки саме на Різдво (25 грудня) стала популярною в Європі у XIX сторіччі. Щоправда, історія дещо видозмінилася. Вважалося, що святий Миколай підкинув золото не через вікно, а через пічну трубу. Тому діти ставили під піч або біля каміну свої черевички, куди вночі Святий мав покласти дарунки.