26 грудня: це цікаво знати

26 Грудня 2017 07:41

Цей день в історії:

В Україні:

1918-го  у Києві Директорія на чолі з Володимиром Винниченком, яка в результаті повстання повалила владу гетьмана Павла Скоропадського, проголосила відновлення Української Народної Республіки та створення уряду на чолі з Володимиром Чехівським.

Після приходу до влади гетьмана Павла Скоропадського, у серпні 1918 року на базі координаційного центру лівих, центристських і правих партій було створено Український Національний Союз (УНС), який ставив за мету відновлення в Україні парламентської республіки. До складу УНС увійшли українські есери, соціал-демократи, соціалісти-федералісти та ряд дрібних громадсько-політичних організацій і до кінця року він мав філії в Одесі, Вінниці, Кременчуці, Кам’янці Подільському, Полтаві.
Революції в Австро-Угорщині та Німеччині підірвали стабільність уряду Скоропадського і під тиском Англії, Франції, США та Італії він був змушений 14 листопада оголосити про федерацію з майбутньою небільшовицькою Росією і формування нового уряду, в якому переважали політики проросійської орієнтації. У ніч проти 14 листопада УНС було сформовано Директорію, тимчасовий верховний орган Української Народної Республіки, що складалася з п’яти представників трьох політичних партій – Української соціал-демократичної робітничої партії (Володимир Винниченко, Симон Петлюра, Андрій Макаренко), Української партії соціалістів-революціонерів (Федір Швець) і Української партії соціалістів-самостійників (Панас Андрієвський), – яка закликала до збройного повстання проти Скоропадського.
Повстання почалося 16 листопада переходом січовими стрільцями у Фастові на бік Директорії, а через два дні відбулись перші зіткнення військ Директорії і Гетьманату. Наступ повстанців було зупинено німецькими військами за 20 км від Києва, однак поширення антигетьманських виступів по всій Україні і перехід на бік повсталих Запорізької та Сірожупанної дивізій, дало можливість корпусу Євгена Коновальця 14 грудня 1918 року зайняти Київ. Того ж дняПавло Скоропадський був змушений зректися влади і 19 грудняДиректорія на чолі з Володимиром Винниченком урочисто в’їхала до столиці.
26 грудня 1918 року Директорія проголосила відновлення Української Народної Республіки та створення уряду на чолі з Володимиром Чехівським. За час його прем’єрства був проголошений універсал про об’єднання УНР і Західно-Української народної республіки (ЗУНР) в єдину державу, схвалено закони про державну мову, про автокефалію Української православної церкви і земельний закон, спрямований на експропріацію державних, церковних та великих приватних землеволодіннь для перерозподілу їх серед селян.

2004-го в Україні відбулося переголосування другого туру виборів президента. Перемогу здобув Віктор Ющенко — 51,99% голосів; Віктор Янукович отримав 44,20%.

В світі:

1783 року  француз Себастьян Ленорман уперше в Європі продемонстрував псевдопарашут.

Користуючись парашутом власної конструкції з жорстким конусоподібним куполом діаметром 0,76 метра, Ленорман стрибнув із даху одноповерхового будинку. Через кілька днів він повторив стрибок із даху високої вежі обсерваторії в Монпельє.

У 1825 році відбулося повстання декабристів на Сенатській площі в Санкт-Петербурзі.

Спроба державного перевороту була підготовлена групою дворян-однодумців (за підтримки військових частин) і мала на меті недопущення вступу на трон Миколи I. У результаті заколоту загинули 1 271 осіб, у тому числі 9 жінок і 19 дітей; арештовано офіцерів – учасників повстання та понад 700 бунтівних солдатів і матросів. Невдовзі провідників Північного товариства декабристів Пестеля, Рилєєва і Каховського стратили через повішення.

1931 рік – у Токіо засновано автомобільну компанію “Dat Jidosha Seizo”. Наступного року її перейменували в “Nissan”. Першою продукцією компанії були авто під торговою маркою “Datsun”.

1935-й – на Гавайських островах зроблена спроба зупинити виверження вулкану авіабомбардуванням.

1946 року в Лас-Вегасі відкрився готель “Фламінго”, побудований знаменитим гангстером Багсі Сігелом. З цього дня почалося перетворення Лас-Вегаса на світову столицю грального бізнесу.

У 2004-му  стався найбільш смертоносний землетрус у сучасній історії стався в Індійському океані, на північ від острова Сімеулуе.

Цунамі, що виникло в результаті 9-бального землетрусу, забрало в Південній та Південно-Східній Азії майже 300 тисяч життів. Найбільше постраждали Шрі-Ланка, Індія, Індонезія, Тайланд, Малайзія і Мальдіви.

26 грудня народилися:

У 1791-му – Чарльз Беббідж, британський математик, винахідник першої обчислювальної машини.

Сконструював машину для табулювання, розробив проект універсальної цифрової обчислювальної машини – прообразу сучасної ЕОМ.

Автор праць із теорії функцій та механізації рахунку в економіці.

1893 року – Мао Цзедун, китайський політичний і державний діяч, революціонер, голова КНР ( в 1954-1959 роках), голова ЦК Компартії Китаю (1942-1976 роки). Головний теоретик маоїзму.

Мао проголосив утворення Китайської Народної Республіки, фактичним лідером якої він був до кінця життя. Провів кілька гучних кампаній, найвідомішими з яких стали “Великий стрибок!” і “Культурна революція”, що забрали життя багатьох сотень тисяч людей.  Правління Мао характеризувалося об’єднанням країни після довгого періоду роздробленості, зростанням індустріалізації Китаю і помірним зростанням добробуту народу з одного боку, але також політичним терором і культом особи Мао – з іншого.