12 січня: це цікаво знати

12 Січня 2018 07:45

Цей день в історії:

В 1910-му юна пара з Китаю стала наймолодшими батьками в історії – батькові було 9 років, а матері – 8.

1928-й — в США Перша на електричному стільці страчена перша жінка – Рут Снайдер.

1938 року німецький археолог Вільгельм Кеніг при розкопках під Багдадом виявив предмет, який виявився найдавнішою батареєю з гальванічних елементів. За дві тисячі років до винаходу Вольта і Гальвані такими батареями користувалися мешканці Сходу. Давні батареї являли собою мідні циліндри зі сталевими сердечниками. Вони були скріплені між собою за допомогою свинцю й олова, сплавлених у пропорції, яка часто застосовується і зараз.

1954-го в австрійській провінції (землі) Форарльберг внаслідок сходження лавини загинули 200 людей. Через дев’ять годин друга лавина поховала під собою ще 115 осіб. Це найбільша трагедія такого роду в австрійській історії.

В 1998-му — 19 країн – членів Євросоюзу підписали протокол про заборону клонування людини.

2007 рік — Китай збив власний метеорологічний супутник, таким чином уперше за останні двадцять років застосувавши зброю в космосі.

Народилися:

У 1628 році – Шарль Перро, французький письменник-казкар, поет і критик (казки “Кіт у чоботях”, “Попелюшка”, “Синя борода”, “Хлопчик-мізинчик”, “Спляча красуня” та ін.).

1876 рік – Джек Лондон (Джон Чейні), американський письменник, популярний автор пригодницьких оповідань і романів (Син Вовка, Бог його батьків, Діти морозу, Віра в людину, Біле ікло, Морський вовк, Мартін Іден). У молодості Джек, який узяв прізвище вітчима, був “устричного піратом” – ловив устриць в бухті Сан-Франциско, що було заборонено. Згодом найнявся матросом на промислову шхуну, яка ловила морських котиків біля берегів Японії і в Беринговому морі. Перше плавання принесло Лондону яскраві враження, які потім лягли в основу багатьох його морських розповідей і романів. Початком його літературної кар’єри став нарис “Тайфун біля берегів Японії”, за який Джек отримав першу премію на літературному конкурсі однієї з газет Сан-Франциско.  Через те, що Джек Лондон був дуже популярний в СРСР як автор, котрий оспівував незламність духу в стилі революціонерів, радянська пропаганда не акцентувала увагу на тому, що він був найбіль високооплачуваним письменником Америки. Гонорар Лондона доходив до 50 тисяч доларів за книгу, що було фантастичною сумою на той час.

В 1893-му – Герман Герінг, нацистський злочинець. В роки Першої світової війни – один з кращих військових льотчиків.

В 1907-му, в Житомирі, народився Сергій Корольов, радянський вчений, академік, конструктор і організатор виробництва ракетно-космічної техніки та ракетної зброї СРСР, батько радянської космонавтики. Творець радянської стратегічної ракетної зброї середньої і міжконтинентальної дальності і засновник світової практичної космонавтики.

В 1936 році народився легендарний Оярс-Раймондс (Раймонд) Паулс, латиський композитор, політичний і громадський діяч, народний артист СРСР. Автор багатьох естрадних хітів, музики до фільмів “Смерть під вітрилом”, “Довга дорога в дюнах” тощо. Ініціатор міжнародних конкурсів молодих виконавців “Юрмала” і “Нова хвиля”.

1949-й – Харукі Муракамі, популярний японський письменник і перекладач (“Полювання на овец”», “Денс, денс, денс”, “Хроніки заводного птаха”, “На південь від кордону, на захід від сонця”).