22 січня: це цікаво знати

22 Січня 2018 07:29

100-річчя проголошення незалежності України.

99 років проголошення Акту Соборності українських земель.

Цей день в історії:

1918 року — Центральна Рада в IV Універсалі проголосила незалежність УНР. У будинку Педагогічного музею в Києві почалось закрите засідання Малої Ради, на якому було затверджено IV Універсал, що проголосив, що “… однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу…”.

А 1919 року в цей самий день на Софіївській Площі в Києві було проголошено Акт Соборності українських земель.

В 1963-му Федеральний канцлер ФРН Конрад Аденауер і президент Франції Шарль де Голль підписали в Парижі франко-німецький договір про дружбу (Єлісейський договір).

1969 рік — озброєний двома пістолетами і переодягнуий в міліцейську форму 21-річний військовослужбовць Віктор Ільїн здійснив напад на урядовий кортеж, що виїжджав з московського Кремля. Сподіваючись вбити генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва, Ільїн помилково випустив за шість секунд 16 куль в машину, в якій їхали космонавти, а не радянський керівник. При цьому був убитий водій і пораннений офіцер кортежу. Схоплений на місці замаху Ільїн, після трьох місяців слідства був визнаний психічно хворим і без суду відправлений до спецлікарні, де пробув наступні 18 років.

1970-го відбувся перший регулярний політ “Боїнга 747” з пасажирами на борту – літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.

У 1987 році Філ Донахью став першим американським ведучим, що провів телевізійні ток-шоу в СРСР. Донахью вів передачі з Ленінграду, Києва та Москви в прямому ефірі на США, а радянські глядачі побачили ці шоу лише через рік.

2014-й – перші загиблі на Майдані у Києві: Сергій Нігоян та Михайло Жизнєвський.

Народилися:

1561-й – Френсіс Бекон, англійський політик, філософ та письменник, лорд-канцлер Англії.

1775-й — Андре-Марі Ампер, французький фізик, хімік і математик, один з основоположників електродинаміки. Створив першу теорію, яка виражала зв’язок електричних і магнітних явищ. Амперу належить гіпотеза у розвитку про природу магнетизму, яка відіграла велику роль у розвитку вчення про електромагнітні явища: магнітні властивості тіл зумовлені наявністю в тілах молекулярних електричних струмів. Ампер запровадив у фізику поняття електричний струм; його ім´ям названа одиниця струму — ампер.

1788 року народився Джордж Ноель Гордон Байрон, англійський поет-романтик (“Манфред”, “Дон Жуан”, “Каїн”, “Паломництво Чайльд Гарольда”).

1933-й – Анатолій Мокренко, український оперний співак.

1983-го — Катерина Сердюк, українська спортсменка, віце-чемпіонка Олімпійських ігор (2000 рік ) зі стрільби з лука.