6 січня: це цікаво знати

6 Січня 2018 07:30



Господи, гніву пречистого
благаю — не май за зле.
Де не стоятиму — вистою.
Спасибі за те, що мале
людське життя, хоч надією
довжу його в віки.
Думою тугу розвіюю,
щоб був я завжди такий,
яким мене мати вродила
і благословила в світи.
І добре, що не зуміла
мене від біди вберегти.

(Василь Стус)

6 січня – день народження видатних українців:

1834 – Степан Васильович Руданський, український поет і перекладач. Лікар за професією, він помер внаслідок хвороби яку отримав,  рятуючи хворих під час боротьби з епідемією холери,.

1898 – Володимир Сосюра, український радянський письменник, поет-лірик, автор понад 80 збірок поезій, широких епічних віршованих полотен (поем), роману “Третя Рота”. Зазнав гострих нападів критики, приводом до чого була стаття в газеті «Правда», яка обвинувачувала Сосюру у «буржуазному націоналізмі» за патріотичну поезію “Любіть Україну”. Автор поезій “Білі акації будуть цвісти”, “Люблю весну, та хто її не любить”, “Мазепа”, “Так ніхто не кохав”…

1938 – Василь Стус, визначний український поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, дисидент і політв’язень радянських часів. Один із найактивніших представників українського культурного руху 1960-х років. За переконання в необхідності української культурної автономії був заборонений радянською владою і половину життя — 23 роки — позбавлений волі. Автор збірок віршів “Круговерть”, “Зимові дерева”, “Веселий цвинтар”, “Час творчості””Палімпсести” .

1939 – Валерій Лобановський, визначний радянський і український футбольний тренер, футболіст. Теоретик футбольної гри та підготовки. Київське “Динамо” під його керівництвом вісім разів ставало чемпіоном СРСР, п’ять разів – чемпіоном України, виграло п’ять Кубків СРСР і три – України, два Кубки кубків (1975, 1986 років) та Суперкубок УЄФА 1975 року Збірна СРСР вигравала «срібло» чемпіонату Європи 1988 року. Герой України (2002року, посмертно).

Цей день в історії:

У 1681 році відбувся перший опис матчу з боксу, що відбувся в Англії між дворецьким і м’ясником герцога Альбемарльського

1838 рік – у місті Моррістаун (шт. Нью-Джерсі, США) в майстернях чавуноливарного заводу Спідуелла Семюел Морзе разом з Альфредом Вайлем уперше продемонстрував свій телеграфний аппарат

В 1846-му Тарас Шевченко написав свій безсмертний вірш “Заповіт” (у маєтку свого друга Андрія Козачковського в Переяславі).

Цього ж року в Києві створено Кирило-Мефодіївське товариство. Знаком братства став перстень з написом “Св. Кирило і Мефодій, січень 1846”. Восени 1846 року загальна кількість членів братства, за даними слідства, становила 12 осіб. Кирило-Мефодіївське братство ставило своїм головним завданням побудову майбутнього суспільства на засадах християнської моралі, шляхом здійснення ряду реформ: знищення царизму і скасування кріпосного права і станів; встановлення демократичних прав і свобод для громадян; зрівняння у правах всіх слов’янських народів щодо їх національної мови, культури і освіти.

1919 – нота відповідь Радянської Росії на ноту українського уряду з приводу російської агресії проти України: «Радянська Росія не воює проти УНР і російських військ (Червоної Армії) в Україні немає».

Також в цей день народилися:

1655 року – Якоб Бернуллі, швейцарський математик. Вивів і проінтегрував диференціальне рівняння, впровадив термін “інтеграл”.

1938-го – народився Адріано Челентано, італійський кіноактор, естрадний співак, режисер, громадський діяч і ведучий телепрограм. Найвідоміші фільми – “Приборкання норовливого”, “Блеф”, “Бінго-бонго”.