Гранітні обеліски, як медузи,
Повзли, повзли і вибилися з сил —
На цвинтарі розстріляних ілюзій
Уже немає місця для могил.
Мільярди вір зариті у чорнозем,
Мільярди щасть розвіяні у прах.
Душа горить. Палає лютий розум.
І ненависть регоче на вітрах.
Коли б усі одурені прозріли,
Коли б усі убиті ожили,
То небо, від прокльонів посіріле,
Напевно б, репнуло від сорому й хули.
Тремтіть, убивці! Думайте, лакузи!
Життя не наліза на ваш копил.
Ви чуєте? На цвинтарі ілюзій
Уже немає місця для могил!
Уже народ — одна суцільна рана,
Уже від крові хижіє земля,
І кожного катюгу і тирана
Уже чекає зсукана петля.
Розтерзані, зацьковані, убиті
Підводяться і йдуть чинити суд,
І їх прокльони, злі й несамовиті,
Впадуть на душі плісняві і ситі,
І загойдають дерева на вітті
Апостолів злочинства і облуд!
(Василь Симоненко)
Свята:
Християни східного обряду відзначають Собор Пресвятої Богородиці.
Цей день в історії:
1654 – у Переяславі Генеральна військова рада, скликана гетьманом Богданом Хмельницьким прийняла рішення про утворення військово-політичного союзу з Московським царством. Пізніше ця дата подавалася російською пропагандою як “воз’єднання”. Переяславську угоду було фактично анульовано вже у 1658 році.
1656 – у голландському місті Гарлем вийшов перший номер газети „Гарлемський вісник”, яка видається і досі. Це найстаріше з періодичних видань, що існують сьогодні
1851 – французький фізик Жан Фуко завдяки сконструйованому ним апарату довів, що Земля обертається.
Фуко сконструював прилад, що складається з п’ятикілограмової кулі з латуні, підвішеної до стелі на сталевому дроті завдовжки два метри. Хитнувши кулю, Фуко спостерігав поворот площини її гойдання на кілька градусів, хоча ніяких підстав для цього не було. Таким чином, Фуко зробив висновок, що спостерігається обертання Землі
1889 – учений Герман Холлеріт із Нью-Йорка запатентував табулюючу машину, яка була використана під час перепису населення в країні.
Створена винахідником компанія Tabulating Machine Company пізніше була перейменована в IBM
1919 – у Києві Директорія ухвалила закон про землю в УНР, в основу якого було покладено принцип соціалізації землі. За трудовим господарством зберігалося в користуванні 15 десятин землі, що переходила у спадщину. Мінімальний розмір наділу для безземельних складав 5 десятин. Також Директорія ухвалила законопроект про наділення кожного козака армії УНР додатковим наділом у 5 десятин, наданим у довічне користування. По закінченні війни уряд обіцяв кожному козакові безповоротну допомогу на реманент у розмірі 2 тис. гривень та ще 2 тис. гривень у вигляді процентної позики
1925 – надруковано резолюцію виконкому Комінтерну від 24 грудня 1924 р. про розпуск Української комуністичної партії. Запропоновано провести цю кампанію, надаючи можливість членам УКП вступити до КП(б)У
1940 – фінськими військами розгромлено 44-ту стрілецьку дивізію РСЧА
1945 – у селі Колодруби Бібрківського району Львівської області відбувся бій відділ УПА під командуванням “Дира” з радянськими окупантами. Повстанці знищили близько 100 бійців та командирів НКВС, при цьому загинуло 30 партизанів
1958 – Боббі Фішер у віці 14 років вперше став чемпіоном США з шахів
1961 – французи на референдумі проголосували за надання Алжиру незалежності
1968 – кінорежисер Роман Поланськи одружився з актрисою Шерон Тейт.
У серпні наступного року вагітну актрису разом із друзями по-звірячому вбила банда Джорджа Менсона
1980 – голова президії Верховної Ради СРСР Леонід Брежнєв і секретар президії Михаїл Георгадзе підписали указ ВР №100 «Про позбавлення Сахарова А. Д. державних нагород СРСР».
Академіка-дисидента Андрія Сахарова позбавили звання Героя соціалістичної праці (у нього були три Зірки Героя) і всіх наявних у нього державних нагород у зв’язку із „систематичним вчиненням дій, що ганьблять його як нагородженого, і беручи до уваги численні пропозиції радянської громадськості”.
Академік дізнався про цей указ тільки через два тижні
2004 – у Саутгемптоні відбулася церемонія «хрещення» морського суперлайнера «Queen Mary 2», найбільшого на той час у світі
Народилися:
1824 – Уїлкі Коллінз, англійський письменник («Жінка в білому», «Місячний камінь»)
1859 – Степан Смаль-Стоцький, український мовознавець і педагог, визначний громадсько-політичний, культурний і економічний діяч на Буковині.
У 1885—1918 рр. – професор Чернівецького університету, з 1921 р. — Українського вільного університету в Празі.
Дійсний член НТШ (з 1899), ВУАН (з 1918), Слов’янського Інституту в Празі (з 1928) та ін.
Смаль-Стоцький – один із керівників національно-культурного відродження Буковини, противник москвофільства.
Був головою студентського товариства «Союз» у Чернівцях (1879—1882), співзасновником товариств «Народний дім», «Буковинський боян», «Руська школа» й інших, активний діяч «Руської бесіди».
У 1892—1911 рр. – посол від національно-демократичної партії до буковинського сейму (у 1904—1910 рр. – заступник маршала), у 1911—1918 рр. – посол до віденського парламенту.
Спільно з Миколою Васильком та іншими Смаль-Стоцький добився цілковитої рівноправності українців в адміністрації й політичному житті Буковини. Завдяки його заходам і працям у 1893 р. запроваджено фонетичний правопис у середніх школах Буковини, а згодом розбудовано українське (зокрема середнє) шкільництво. Розробив шкільну граматику української мови (1893).
У 1917 р. – голова Бойової управи Січових стрільців, у 1919 р. – посол ЗУНР у Празі, де жив до смерті. Був керівником Музею визвольної боротьби, першим головою Української Могилянсько-Мазепинської Академії наук.
Похований у Кракові
1870 – Мігель Прімо де Рівера, іспанський військовий і політичний діяч, фельдмаршал, маркіз, у 1923-1930 рр. – диктатор Іспанії, голова уряду при королі Альфонсо XIII.
Перед тим був воєнним міністром, губернатором Філіппін, віце-королем Ла-Плати.
Організатор партії «Патріотичний союз».
Батько Хосе Антоніо Прімо де Рівери – організатора партії «Іспанська фаланга»
1879 – Степан Васильченко (Панасенко), український письменник (“Мужицька арихметика”)
1886 – Степан Шкурат, український радянський актор театру і кіно (родом із Кобеляків на Полтавщині).
Був батраком, пічником, у 1905 р. дебютував у побутовому репертуарі в Кобеляках.
У кіно зіграв видатні ролі у фільмах Олександра Довженка: «Земля» (Панас), «Іван» (Губа), «Аероград» (Худяков), «Щорс» (дід Прокопенко); у «Чапаєві» (козак), у «Вії» (Явтух) та ін.
Народний артист УРСР (1971), заслужений артист РРФСР (1935)
1888 – Гнат Юра, український радянський театральний режисер, актор театру і кіно.
Спеціалізувався на побутових, комедійних та характерних ролях. З 1907 р. – на професійній сцені в трупі С. Максимовича, далі – в театрі товариства «Руська бесіда» у Львові (1913-1914), у Молодому театрі (1917), в театрі ім. Т. Шевченка в Києві (1919). Від 1920 р. – в театрі ім. Івана Франка, створеному під опікою УГА у Вінниці, згодом перенесеному до Києва. У цьому театрі Гнат Юра працював до 1961 р. як художній керівник і режисер, підготувавши близько сотні вистав.
Викладав у Київському театральному інституті (1938-1961).
Знімався у фільмах «Прометей», «Кармелюк» (пан Опанасенко), «Тарас Шевченко» (Щепкін), «Партизани в степах України», «Сто тисяч» (Бонавентура).
Народний артист СРСР (1940), тричі кавалер ордена Леніна
1894 – Максиміліан Кольбе, польський священик-францисканець і святий мученик.
Загинув в Освенцімі в 1941 р., добровільно пішовши на смерть заради порятунку товариша по нещастю, польського сержанта Франтішека Гайовничка (добровільно карався у камері голоду).
Папа Іван Павло ІІ проголосив Кольбе святим 10 жовтня 1982 р., а також назвав його покровителем виснажливого для людства ХХ ст.
1901 – Володимир Владко (Єремченко), український радянський письменник-фантаст («Залізний бунт» («Ідуть роботарі»), «Аргонавти Всесвіту», «Нащадки скіфів», «Сивий капітан», «Фіолетова загибель»)
1935 – Елвіс Преслі, визначний американський співак і актор, найуспішніший виконавець популярної музики XX ст. (рокабілі, рок-н-рол, госпел, кантрі, блюз), «король рок-н-ролу».
Автор 149 (рекорд!) пісень, які потрапляли в гарячу десятку журналу «Біллборд». Загалом у світі продано понад мільярд його платівок і компакт-дисків.
Преслі за життя отримав три нагороди «Греммі» – всі за духовну музику госпел: у 1967 р. за альбом «How Great Thou Art», в 1971 р. за альбом «He Touched Me» і в 1974 р. за концертну версію пісні « How Great Thou Art».
Знімався у фільмах «Кохай мене ніжно», «Любити тебе», «Тюремний рок», «Кінг Креол» та ін.
Елвіс – найбагатший із покійних знаменитостей (згідно з даними «Форбс»)
1935 – Василь Симоненко, визначний український поет-«шістдесятник», журналіст, діяч українського руху дисидентів.
Автор поезій «Де зараз ви, кати мого народу?», «Задивляюсь у твої зіниці («Хай мовчать америки й росії…»), «Лебеді материнства», «Ти знаєш, що ти людина?», «Україні», «Вино з троянд», «Дід помер», «Злодій», «Кирпатий барометр»
1941 – Боріс Вальєхо (англ. – Валледжіо), американський художник, графік та ілюстратор перуанського походження, відомий роботами в жанрі фентезі