Голова МЗС Угорщини вимагає від України юридичних гарантій незастосування закону без згоди угорської меншини Закарпаття.
Угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто вимагає від України юридичних гарантій того, що Київ не буде виконувати новий закон про освіту, поки не буде досягнутоугоди стосовно суперечливих питань документа з угорською громадою в Україні. Про це Сіярто заявив під час позачергової тристоронньої угорсько-українсько-американської зустрічі в Парижі, де обговорювали питання застосування закону “Про освіту” в Україні, повідомив у середу, 24 січня, сайт уряду Угорщини. “Нам мало обіцянок, нам потрібні юридичні гарантії”, – зазначив міністр.
Також, за словами Сіярто, твердження про те, що ця проблема є виключно двостороннім питанням України та Угорщини, “створюють неправдиву картину”. Міністр наполягає на тому, що ухвалення нового закону про освіту порушило базові міжнародні норми щодо захисту нацменшин, включно із правилами Європейського Союзу та Ради Європи у цій сфері, а також плану дій щодо партнерства із НАТО. “Без юридичих гарантій Угорщина не відмовиться від свого рішенняблокувати усі українські міжнародні прагнення в межах Європейського Союзу та НАТО”, – пригрозив Сіярто.
Під час сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), яка триває у Страсбурзі, у вівторок, 23 січня, була ухвалена резолюція “Захист та просування регіональних мов та мов нацменшин у Європі”. Попри те, що резолюція українського питання безпосередньо не стосується, Україна згадується в негативному контексті у супровідній доповіді угорської депутатки Рози Гофман.
У розділі, який стосується освіти, доповідачка зауважує, що український освітній закон “фактично розглядає мови, якими говорять національні меншини, як іноземні мови” і робить вивчення державної мови обов’язковим, водночас регламентуючи вивчення деяких предметів офіційними мовами ЄС “на умовах, які досі невизначені та незрозумілі”.
13 грудня міністерка освіти України Лілія Гриневич заявила, що Київ врахує зауваження щодо застосування мов у школах відповідно до висновків Венеціанської комісії. За її словами, жодних змін до суперечливої мовної статті закону про освіту вноситися не буде, а уточнення щодо мов зроблять у законопроекті про повну загальну середню освіту.