9 березня: це цікаво знати

9 Березня 2018 07:49

9 березня народився Тарас Шевченко

У 1497 році  Миколай Коперник здійснив перші астрономічні спостереження

У 1500 році  пішла в плавання португальська експедиція з 13 кораблів Бартоломео Діаша й Педро Кабрала під командуванням Васко да Гами. Згодом ця ескадра сягнула берегів сучасної Бразилії, приєднала цю територію до Португалії й назвала її Землею Святого Хреста

1611 року  Йоганн Фабріциус, спостерігаючи схід Сонця в телескоп, уперше виявив плями на цьому світилі.

1858-й  — у Філадельфії запатентовано вуличну поштову скриньку.

1918-го відбулося  перше засідання Центральної Ради (Малої ради) після повернення до Києва. Підтверджено чинність універсалів про незалежність в умовах приходу в Україну німецьких військ.
Мала рада ухвалила перевезти до Києва тіла стрільців студентського куреня, що загинули під станцією Крути, й урочисто поховати на Аскольдовій могилі. Голова Ради народних міністрів В.Голубович доповів про діяльність уряду нового складу за період його роботи в Житомирі, Коростені й Сарнах. Зазначив, що перед урядом стоять два завдання – мир із Росією та з Румунією.

Народилися:

У 1454 році  — Амеріго Веспуччі, італійський (флорентійський) мореплавець, на честь якого названа Америка. Веспуччі брав участь у підготовці другої й третьої експедицій Колумба, залишаючись дрібним клерком банкірського дому Медічі. На рубежі століть флорентієць сам узяв участь у кількох морських експедиціях іспанців і португальців до Центральної та Південної Америки, зокрема, був штурманом у першій експедиції адмірала Алонсо де Охеда.  Залишені Амеріго опису цих подорожей і спричинили світову славу Веспуччі. Саме він висловив гіпотезу, що Колумб відкрив новий континент, який Веспуччі назвав Новим Світом (хоча на той вважалося, що Колумб дістався тропічної Східної Азії, Індії). І за п’ять років до смерті Веспуччі, в 1507-му, нові землі вперше були названі Америкою. Зробив це картограф Мартін Вальдземюллер у своєму «Введення в космографію», вперше зобразивши на карті Землю у вигляді двох півкуль. Спочатку Америкою звалася тільки південна частина нового континенту, а через півстоліття так стали називати і північну половину.

У 1814 році –  Тарас Шевченко, визначний український поет, письменник, художник. Консолідуюча й провідна постать української нації. У галузі літератури щорічно присвоюється Шевченківська премія — одна з найпрестижніших відзнак України.

У 1862 році –  Микола Пимоненко український художник, автор багатьох картин на сільську та міську тематику: «Сінокіс», «Проводи рекрутів», «Жниця», «Свати», «У похід», «Ярмарок», «Весілля в Київській губернії», «Ворожіння».

1880 рік – народився Василь Сімович, визначний український мовознавець, філолог і культурний діяч

1886 року народився Георгій (Юрій) Нарбут, український художник-графік. Будучи добрим знавцем українського стародавнього мистецтва і геральдики, Нарбут виконав безліч гербів, ілюстрував та оформлював “Малоросійський гербовник”, книгу “Герби гетьманів Малоросії”… Переїхавши у 1917 році з Петербурга до Києва, створював ескізи військових мундирів армії України, розробив поштові марки Української Народної Республіки, виконав цикл українських банкнот і державних цінних паперів, оформлень упаковок та етикеток для українських товарів тощо.  Георгій Нарбут розробив проекти Державного Герба і Печатки Української держави (затверджена у 1918 р. гетьманом Скоропадським).  Був професором і ректором новоствореної Української академії мистецтв. Більше читайте тут:

1908 рік – Тарас Боровець (Бульба-Боровець), діяч українського повстанського руху часів Другої світової війни, засновник УПА “Поліська Січ”.