Нова ЦВК до відпустки: як нардепи закінчать політичний сезон

2 Липня 2018 10:15

13 липня Верховна Рада проведе останнє пленарне засідання перед літніми канікулами. Перед відпускою народні депутати мають ще 8 робочих днів у сесійній залі.

Серед важливих завдання парламенту на цей час — обрання нового складу Центральної виборчої комісії, ухвалення виборчого законодавства і скасування поправки про апеляції до закону “Про Вищий антикорупційний суд”.

Gazeta.ua дізналась в експертів, чи вдасться народним депутатам вирішити ці завдання.

Олег Рибачук, колишній віце-прем’єр та екс-голова Секретаріату президента Віктора Ющенка:

“Нардепи відверто зберігають ЦВК і виборчі закони часів Януковича. Європейці вже не знають якими словами закликати українську владу діяти. Три роки готувала документи про Антикорупційний суд. Державне бюро розслідувань не працездатне. НАЗК і НАБУ не дають працювати. Український парламент політично деструктурований. Залишається відверта спроба протягнути цю систему в наступний цикл. Більше такої Верховної Ради не може бути — потрібні відкриті списки. Будь-які розмови про незалежний суд і реформи — зараз набір слів. За два тижні нардепи максимум зможуть проголосувати за новий ЦВК.

Порошенко у цій ситуації намагається зробити вигляд, що він не причетний до виборчого законодавства. Однак коли кажуть, що грошей більше не буде, бере все в свої руки. Досягнення, про які розповідають, стались скоріше супроти діяльності влади, а не завдяки їй”.

Віктор Таран, політолог:

“Головне – питання з новим складом Центральної виборчої комісії. Якщо не встигнуть, будемо входити до виборів за старою системою. Лідери парламентської більшості мають домовитись між собою. Основна проблема зараз — розібратись, хто буде керівником, а хто — заступниками”.

Володимир Фесенко, політолог:

” Щодо ЦВК спочатку не було консенсусу про оновлення складу. Багато дискусій хто саме має увійти в комісію — президент наполягав на повному оновленні, деякі фракції пропонували діючих членів. Це було більш тактичне протиріччя. І “Батьківщина”, і “Опозиційний блок” зараз пропонуватимуть нові кандидатури. Є ще не публічна причина. У багатьох нардепів є побоювання — якщо проголосують за ЦВК, відкриють зелене світло для проведення дочасних виборів в парламент. Це така прикмета серед парламентарів. Тому нардепи уникали голосування.

Питання – чи будуть взагалі голосувати за новий Виборчий кодекс. У депутатському корпусі немає консенсусу щодо нової виборчої системи. У першому читанні закон проголосували майже випадково. Вистачило мінімальної кількості голосів. Зараз більшість мажоритарників проти. Дехто хоче зберегти стару систему, дехто вважає, що цей проект також відкриє простір для дострокових виборів. Спікер парламенту Андрій Парубій, як один із співавторів цього проекту, міг би натиснути, але його політичної волі замало”.

Протягом червня Верховна Рада провела вісім пленарних засідань. Парламент встиг проголосувати за законопроекти “Про Вищий антикорупційний суд”, “Національну безпеку і оборону”, “Про валюту та валютні операції”.

7 червня Верховна Рада призначила аудитором НАБУ правознавця Володимира Василенка. Дніпропетровську область нардепи перейменували Січеславську, а Кіровоградську – у Кропивницьку.

Верховну Раду восьмого скликання обрали на позачергових виборах 26 жовтня 2014 року. Наступні вибори мають відбутись 27 жовтня 2019 року.

https://gazeta.ua/articles/politics/_nova-cvk-do-vidpustki-yak-nardepi-zakinchat-politichnij-sezon/844715