18 січня:це цікаво знати

18 Січня 2019 09:08

«Голодна кутя» (переддень Водохреща)

Цей день в історії:

1535 — іспанський конкістадор Франсіско Пісарро заснував у Перу місто Ліму.

1654 — у Переяславі генеральна військова рада, яку скликав гетьман Богдан Хмельницький, вирішила укласти військово-політичний союз двох держав — Гетьманщини та Московського царства.

1778 — британський мореплавець Джеймс Кук став першим європейцем, який побачив сучасні Гавайські острови і назвав їх Сандвічевими островами.

1788 — у Ботанічній затоці з’явились перші британські поселенці, котрі мали заснувати в Австралії виправні колонії для злочинців.

1871 — після закінчення програної французами франко-прусської війни у Версальському палаці проголошено створення Німецької імперії, відомої як Другий Рейх.

1886 — у випуск надійшов перший автомобіль.

1918 — на зборах студентів Київського університету Святого Володимира та Українського національного університету ухвалено рішення створити Студентський курінь імені Січових стрільців.

1919 — у Версалі розпочалася Паризька мирна конференція, учасники якої схвалили статут Ліги націй.

1919 — у Лондоні засновано автомобілебудівну компанію «Бентлі Моторз», котра спеціалізувалась на виробництві спортивних і вишуканих автомобілів. У 1931 році «Бентлі» була придбана компанією «Роллс-Ройс».

1934 — британську поліцію спорядили кишеньковими радіоприймачами, якими передавали дані про скоєні злочини. Першим затриманим уже через 15 хвилин після здійснення злочину виявився злодій, що викрав у Брайтоні три пальта.

1939 — у Хусті з представників українських партій за винятком комуністів засновано Українське Національне Об’єднання – політичну організацію закарпатських українців.

1944 — на Волині відбулися перші серйозні сутички Української повстанської армії з військами НКВС.

1963 — засновано футбольний клуб «Карпати» (Львів).

1964 — американські лікарі закликали конгрес зобов’язати сигаретні компанії писати на пачках попередження про небезпеку паління для здоров’я.

1995 — під час землетрусу силою 7,2 бала, що стався у місті Кобе (Японія), загинуло шість з половиною тисяч чоловік.

1997 — норвежець Берґ Усланд закінчив свій одиночний перехід через Антарктиду, котрий стартував 15 листопада 1996 року.

Народились:

1672 — Антуан Гудар де Ламотт, французький поет, драматург, лібретист, критик.

1689 — Шарль Луї де Монтеск’є, французький філософ, письменник.

1815 — Воррен Де ла Рю, британський астроном

1841 — Емануель Шабріє, французький композитор романтичного напрямку, творчість якого вплинула на таких композиторів, як Дебюссі, Равель, Стравінський,Пуленк, Ріхард Штраус, композиторів групи «Французька шістка».

1864 — Іван Їжакевич, видатний український живописець, письменник і графік; художній керівник рисувальної школи в Києво-Печерській Лаврі, розписав Свято-Покровську церкву у Покровському монастирі, Церкву Всіх Святих і Храм преподобних Антонія та Феодосія Печерських Києво-Печерської лаври.

1866 — Давидовський Григорій Митрофанович, видатний хормейстер, композитор, педагог українського походження. Його знаменита хорова сюїта «Бандура» отримала світове визнання, виконувалась та друкувалась у США та країнах Західної Європи.

1882 — Алан Мілн, англійський письменник, “батько” Вінні Пуха

1882 — Олександра Екстер, видатна українська художниця-авангардистка (кубофутуризм, супрематизм,конструктивізм).

1884 — Певзнер Антуан, французький скульптор, закінчив Київське художнє училище (1902—1909). Старший брат одного з лідерів світового художнього авангарду американського скульптора Наума Габо.

1933 — Рей Долбі, винахідник першого реально працюючого відеомагнітофона

1947 — Кітано Такесі, японський актор, режисер і сценарист

1955 — Кевін Костнер, американський актор («Послання в пляшці», «Охоронець», «Джон Ф. Кеннеді. Постріли в Далласі»), режисер і продюсер, лауреат премії «Оскар» («Той, що танцює з вовками»)

1962 — Тамара Гвердцителі, грузинська співачка

1986 — Валя і Віта Семеренко, українські біатлоністки, олімпійські чемпіонки