День пам’яті Святого апостола Андрія Первозваного
Цей день в історії:
1577 — англійська ескадра з 5 кораблів (164 члени екіпажу) на чолі з Френсісом Дрейком відпливла з Плімуту (Англія) для нападів на тихоокеанське узбережжя іспанських володінь у Новому Світі. Дрейк повернувся на батьківщину через 3 роки і став першим британцем, що здійснив навколосвітнє плавання, і першим капітаном, який очолював навколосвітню експедицію від її початку до завершення.
1577 — частина боярства проголосила Івана Підкову господарем (князем) Молдови. Сформував новий уряд — козаки Чапа, Бурла і Стефан стали маршалком, гетьманом і державним писарем.
1642 — голландський мореплавець Абель Тасман став першим європейцем, що відвідав групу островів у південній частині Тихого океану, відому сьогодні як Нова Зеландія.
1913 — урочисте відкриття у Львові Національного музею, як власності української спільноти, організатором музею став митрополит Андрей Шептицький.
1917 — Курултай проголосив Кримську Народну Республіку.
1917 — Українська Центральна Рада офіційно утворила Повітряний флот.
1942 — футболіст паризького «Расінга» Стефан Станіс забив у матчі Кубка Франції 16 голів у ворота команди «Обрі» (світовий рекорд для професійного футболу). Матч закінчився з рахунком 32:0.
1958 — американські вчені провели запуск живої істоти в космос із поверненням. Мавпа Ґордо на борту ракети АМ-13 провела 15 хвилин в космосі, але, повернувшись на Землю, капсула з мавпою затонула в океані
1994 — у Массачусетському технологічному інституті (США) відбулась перша організаційна зустріч консорціуму World Wide Web (W3C), створеного як міжнародна асоціація для розробки і поширення уніфікованих протоколів передачі даних в інтернеті. Першим директором консорціуму було обрано піонера вебу англійця Тіма Бернерса-Лі.
2004 — Андрій Шевченко став володарем «Золотого м’яча»
Народились:
1720 — Карло Ґоцці, італійський (венеційський) драматург і поет
1740 — Опанас Шафонський, український лікар, історик, громадський діяч, один із засновників епідеміології в Російської Імперії.
1797 — Генріх Гейне, один з найбільш визначних німецьких поетів, публіцистів і критиків XIX століття.
1805 — Йоганн фон Ламонт, шотландсько-німецький астроном і геофізик
1816 — Ернст Вернер фон Сіменс, німецький електротехнік, винахідник, засновник компанії «Сіменс» († 6.12.1892)
1846 — Ярошенко Микола Олександрович, український маляр-жанрист і портретист, художник-передвижник.
1871 — Емілі Карр, канадська художниця і письменниця.
1877 — Микола Леонтович, український композитор, хоровий диригент, фольклорист, педагог, громадський діяч, автор всесвітньо відомої обробки «Щедрика» (Carol of the Bells)
1893 — Хвильовий Микола, український прозаїк, поет, публіцист, один з основоположників пореволюційної української прози
1903 — Євген Петров (Євген Петрович Катаєв), російський письменник, співавтор романів «12 стільців» і «Золоте теля», уродженець Одеси.
1923 — Антоні Тапіес, каталонський живописець, скульптор, один з найвідоміших європейських художників і скульпторів другої половини XX століття.
1925 — Михайло Ревуцький, український журналіст, письменник, лауеат літературно-мистецької премії імені Григорія Шабашкевича.
1926 — Ярослав Романович Дашкевич, український історик