Публічна бібліотека імені Лесі Українки у ці дні відзначила своє 75-ліття. На ювілейне свято запросили давніх і нинішніх партнерів, друзів, благодійників, колег з інших столичних закладів культури.
Точна дата заснування Бібліотеки імені Лесі Українки Молотовського (з 1957 р. – Шевченківського) району м. Києва не встановлена. Відомо, що після визволення Києва від нацистських окупантів, у листопаді-грудні 1943 р. та протягом 1944 р. у кілька етапів заново створювалася міська розгалужена мережа районних бібліотек. У 1944 р. виконавчим комітетом Київської міської ради депутатів трудящих було прийнято три рішення про створення низки книгозбірень, однією з яких стала бібліотека імені Лесі Українки. Її першим помешканням стали дві кімнати загальною площею 68 кв. м у будівлі української чоловічої середньої школи № 55 на вул. Артема (з 2015 р. – Січових Стрільців), 18. Збереглися два саморобних альбоми «Библиотека имени Леси Украинки», оформлені працівниками книгозбірні у другій половині 1940-х років, де зазначені показники її книжкового фонду, кількості читачів та книговидачі за 1944 рік. У бібліотеці функціонували абонемент та читальна зала.
Великий внесок у розвиток бібліотеки зробила її директорка з 1964 по 2016 рік Л. І. Ковальчук, яка вивела заклад на рівень найкращих бібліотек України. З невеликої бібліотеки, де працювало п’ять осіб, вона виросла у головну публічну бібліотеку міста зі штатом працівників понад 100 осіб та розвиненою структурою.
Власного приміщення бібліотека не має. Її відділи працюють в орендованих приміщеннях у різних районах Києва. До вирішення проблеми з приміщенням бібліотеки міська влада поверталася неодноразово, проте прийняті рішення не було реалізовано. Попри скрутне становище із власними площами, колективу бібліотеки у 2008 – 2009 роках. довелося протистояти і спробам рейдерського захоплення 6-ти її приміщень з боку ВАТ «Укргазпроєкт» та райдержадміністрації Шевченківського району Києва. Справа тривалий час розглядалася у судах різних інстанцій, зокрема у Верховному Суді України; законні права бібліотеки вдалося відстояти.
СУЧАСНІСТЬ
У червні 1996 р. бібліотека була під’єднана до глобальної мережі Інтернет. 22 лютого 1998 року на сайті у режимі онлайн відкрито доступ до зведеного електронного каталогу на фонди публічних бібліотек міста Києва. І сьогодні це найкращий пошуковий сервіс в Україні.
Пишається бібліотека і своїм книжковим фондом, який у різні роки збагачений персональними колекціями. У 1997 році, за рішенням Національної комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей, бібліотеці передано безцінне книжкове зібрання (817 од. зб.) киянина, видатного майстра балету, митця зі світовим ім’ям С. Лифаря. А у 2017 році – ще частину його зібрання. Вагомий внесок у збагачення зробив доктор богословських наук, доктор мистецтвознавства, доктор філософії, професор, академік, Дмитро Власович Степовик, який є частим гостем бібліотеки. Бібліотека сьогодні пропонує великий асортимент інформаційних, навчальних, просвітницьких, культурних послуг, додаткових сервісних, реалізує проєкти для різних цільових груп.
Проєкт «Бібліотека+Театр», започаткований у 2017 році у співпраці з Київським національним університетом театру, кіно і телебачення ім. І. Карпенка-Карого та Театральною майстернею Миколи Рушковського. Це показ вистав за творами української та світової драматургії в приміщенні бібліотеки. Щороку відбувається понад 70 вистав, які відвідують понад 2 тис. осіб. У 2018 року проєкт відзначено престижною премією «Київська пектораль».