З самого дитинства кожен з нас знає, що з настанням зими приходять і всілякі болячки. У багатьох людей, зима просто неминуче асоціюється з неодноразовими лікарняними, а також гарячим чаєм з лимоном, присмаком таблеток від кашлю і сиропів від горла.
Спробуємо розібратися, якими захворюваннями може обдарувати нас зима і як себе від них уберегти.
Грип
Найпоширенішим сезонним захворюванням, звичайно ж, є грип. Захворіти на грип може кожен, адже хвороба передається повітряно-крапельним шляхом.
А ось переноситься хвороба у всіх по-різному.
Грип супроводжується такими симптомами як висока температура (втім, вона з’являється не у всіх), кашель, біль у горлі, м’язах, головний біль, озноб, втома, іноді діарея і блювота.
Якщо у вас проявилося кілька або відразу всі симптоми — варто звернутися до свого лікаря.
Грип зазвичай не вимагає госпіталізації. Висока температура повинна нормалізуватися протягом першої доби.
ГРВІ
Різниця між грипом і ГРВІ (гострою респіраторною вірусною інфекцією), перш за все, полягає в тому, що грип починається раптово і гостро, а ГРВІ — поступово і супроводжується відчуттям «розбитості» і загального нездужання.
Оскільки існує багато різних вірусів — збудників ГРВІ, то форма перебігу захворювання, як і форма лікування, в кожному конкретному випадку залежить від того, яким саме вірусом заразилася людина.
Як правило, ці віруси вражають слизові оболонки дихальних шляхів, а також вуха, носа, горла тощо.
Найчастіше з’являються такі симптоми ГРВІ як нежить, закладеність носа, біль у горлі та кашель.
Ангіна
Застудні захворювання, зокрема ангіна, також часто змушують нас кілька днів повалятися в ліжку.
Ангіна часто протікає без ускладнень і прекрасно виліковується. Але іноді вона дає розвиток більш неприємним хворобам (наприклад, ревматизм, міокардит, тонзиліт).
Прояви ангіни, напевно, знайомі всім — біль при ковтанні, нездужання, слабкість, підвищення температури тіла.
Бронхіт
Ще одна хвороба, яка мучить нас в холодний період — це бронхіт.
Його можуть викликати різноманітні мікроорганізми, а також переохолодження, порушення вільного носового дихання, деформація грудної клітки і навіть куріння.
Симптоми — хворобливі відчуття за грудиною, сухий, рідше вологий кашель, слабкість. При цьому температура може бути нормальною.
Авітаміноз
Авітаміноз — часте захворювання, яке «радує» нас своїм приходом в зимово-весняний період. Тоді джерела вітамінів — овочі і фрукти — менш доступні.
Симптоми авітамінозу можуть бути найрізноманітнішими, залежно від того, якого саме вітаміну бракує організму.
Крім підвищеної сухості шкіри, посиленої ламкості нігтів, зниження зору і інших зовнішніх симптомів, авітаміноз також може викликати підвищену дратівливість, безсоння, депресію, апатію і зниження статевого потягу.
При підозрі на авітаміноз хворому обов’язково необхідно проконсультуватися у гастроентеролога. Лікуватися потрібно введенням в організм відсутніх вітамінів.
Алергія на холод
Урозпал зимових морозів на шкірі можуть з’явитися подразнення, що супроводжуються сверблячкою або печінням, а також дрібним яскраво-червоним висипанням. Такі симптоми вказують на алергію на холод або рідше холодовий дерматит.
Щоб попередити його появи, варто обзавестися бар’єрним кремом, який наносять на відкриті ділянки тіла.
Якщо дерматит — нечасте явище, то сухість шкіри, волосся і нігтів зустрічається в зимовий період практично у всіх. Це наслідки контакту з холодним повітрям і різких перепадів температур.
Тому взимку необхідно потурбуватись про зволоження шкіри за допомогою зволожувальної і чистої питної води, яка наситить рідиною організм зсередини.
Однак варто пам’ятати, що зволоження шкіри перед виходом на мороз може завдати їй серйозної шкоди. Тому крем наносять за годину до виходу на вулицю.
Як не захворіти взимку
Готуючись до зими, варто подбати не тільки про зимовий гардероб, але і про своє здоров’я. Щоб не захворіти, необхідно дотримуватися простих порад — вакцинація від грипу, базова гігієна і чистота.
Якщо ви все-таки захворіли, варто вимірювати температуру не менше двох разів на добу; підтримувати необхідну температуру (18-20 °С) і вологість (70 ± 10%) в приміщенні, двічі на день робити провітрювання; вживати достатню кількість рідини (компот, сік, морс, мінеральна вода); при контакті зі здоровими людьми надягати медичну маску. Бажано також залишатися в ліжку і відмовитися від поїздок куди-небудь.
І пам’ятайте, ніяка цибуля, часник і «подихати над картоплею» не вилікують вас від застуди. Не займайтеся самолікуванням, а зверніться до лікаря.