Багато хто знає, що риба – це дуже корисний продукт, що позитивно впливає на організм. Але в ній також можуть міститися і небезпечні компоненти, які можуть викликати захворювання. Зокрема, мова йде про ртуть, яка вкрай небезпечна для дітей і жінок дітородного віку. Про ртуть в рибі розповідає фахівець Анастасія Калига.
Значна частина ртуті потрапляє у навколишнє середовище під час спалювання вугілля на теплових електростанціях і з заводів по виробництву хлору. Після того, як речовина осідає у водоймах, її поглинає дрібна живність. Завдяки харчовому ланцюгу, зрештою ртуть потрапляє у великих хижаків, де і збирається в досить великих кількостях.
На жаль, відчути смак ртуті неможливо. Як і позбавиться від неї, якщо відрізати частину риби. Тому потрібно знати ті види риб, в яких ртуть зустрічається найчастіше і по можливості уникати її вживання.
Це:
- королівська макрель або макрель-кавалла;
- марлін (вітрильник);
- атлантичний великоголов (атлантичний слизнеголов, або ісландська берікс);
- акула;
- риба меч;
- кафельник;
- желтоперий тунець;
- тунець великоокий.
У цих рибах високий вміст ртуті – їх можна вживати до 3 разів на місяць:
- морський окунь;
- іспанська макрель;
- луфарь;
- чилійський сібас;
- тунець середземноморський долгоперый.
А ось що стосується звичної оселедця, анчоусів, лосося, креветок, кальмарів, то в них мінімальний рівень вмісту ртуті, тому вони цілком безпечні для людського організму.
Адже чим довше живе риба, тим більше ртуті вона може накопичити. Всі ті, хто живиться цією рибою, перебуваючи ще вище у харчовому ланцюгу, споживають і підвищену кількість ртуті. Це пояснює, чому хижі риби, такі як риба-меч і акула, або птахи — скопа і орел — мають концентрацію ртуті у тканинах вище, ніж вона могла б бути лише при безпосередній дії речовини на організм. Вид харчового ланцюга може мати у своєму тілі концентрацію ртуті в десять разів більшу, ніж види, які він споживає. Цей процес називається биомагнификацией. Наприклад, вміст ртуті в оселедця становить приблизно 0.1 мільйонної частки, тоді як в білу акулу — більше однієї мільйонної частки.
Джерело: https://narodna-pravda.ua/2020/02/17/yaku-rybu-nu-i-v-yakomu-razi-ne-mozhna-vzhyvaty-u-yizhu/