Депутати хочуть ввести в законодавство поняття «сексизм» і карати за його прояв

20 Січня 2021 16:29
Верховній Раді пропонують визначити поняття «сексизм» і передбачити покарання за його прояв. Для цього необхідно внести зміни до деяких законів.

Відповідні законопроєкти №4598 та №4599.

Спершу депутати пропонують внести зміни до закону «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків». Статтю 1 цього закону хочуть доповнити визначенням сексизму:

«Це будь-яка дія, жест, візуальний прояв, вимовлені або написані слова, практика або поведінка, в основі яких лежить ідея про те, що людина або група людей гірші через свою стать, та які проявляються в публічній або приватній сферах, у мережі Інтернет або поза нею і скеровані на (або спричиняють): порушення власної гідності або прав людини чи групи людей; сексуальну, психологічну шкоду або страждання особи чи групи осіб; створення загрозливого, ворожого, принизливого або образливого середовища; перешкоджання незалежності або повноцінному здійсненню прав людини з боку особи чи групи осіб; підтримку та посилення ґендерних стереотипів».

Серед напрямків забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків пропонують додати «недопущення сексизму та дискримінації за ознакою статі». Також депутати пропонують перелік того, що не вважатиметься сексизмом:

  • спеціальний захист жінок під час вагітності, пологів та грудного вигодовування дитини;
  • обов’язкова строкова військова служба для чоловіків, передбачена законом;
  • різниця в пенсійному віці для жінок і чоловіків, передбачена законом;
  • особливі вимоги щодо охорони праці жінок і чоловіків, пов’язані з охороною їх репродуктивного здоров’я;
  • позитивні дії.

У законопроєкті не вказують, що таке позитивні дії, але в самому законі вже є визначення цього поняття. Це тимчасові заходи, які мають правомірну обґрунтовану мету для усунення юридичної чи фактичної нерівності між чоловіками й жінками.

Джерело: “Громадське”