Премію імені Юрія Шевельова 2020 року у столиці вручили Тарасу Лютому за книжку «Культура принад і спротиву».
Це збірка колонок до журналу «Український тиждень» та інших видань за останні роки.
«Як говорив Сократ, найпершою ознакою філософа є безстрашність. Книжка Тараса Лютого якраз є безстрашною, — вважає мистецтвознавиця Діана Клочко. — В назві звучать принади, тобто спокуси, які переосмислює автор, і спротив, тема опору. Йдеться про сучасний світ, в якому існує постійне використовування речей, ідеологій. І есеї Тараса – дуже тихий спокійний голос, який міркує про весь цей хаос, який нам дістався від 19 і 20 століття. Ідеологічний, масмедійний. Щотижня Тарас осмислював якусь частинку хаосу, який в Україні ніхто не хоче брати як свій спадок. Окремі пазли в книзі раптом стають дорогою від 19 століття до сучасності, до проблеми порнохабу, читання в метро, хайпів. І Тарас Лютий зробив прорив, вийшов за межі 20 століття. Багато хто не відчуває, що ми вже в 21 столітті, а в цій книжці я це відчула».
Цього року в рамках Премії імені Юрія Шевельова також було вручено дві спеціальні відзнаки. Письменниця Оксана Забужко з книгою вибраної есеїстики «Планета Полин» («Комора») отримала Спеціальну відзнаку Капітули за внесок у розвиток української есеїстики та промоцію спадщини Юрія Шевельова.
«В нашому житті існує прогрес. Скільки б ми не нарікали на те, як у нас кепсько, тяжко і не так, як хотілося б, — впевнена Оксана Забужко. — Я порівнюю те, що відбувається сьогодні, із столітнім ювілеєм Юрія Володимира Шевельова, 12 років тому. 17 грудня 2008 року жодне ЗМІ в Україні не згадало про цю дату. Тоді я в розпачі в якомусь інтерв’ю проверещала, що сьогодні століття з дня народження одного з головних українських мислителів 20 століття. І Сергій Проскурня, який тоді працював в Мінкульті, в паніці обдзвонив українських літераторів, зібрав нас у музеї літератури. Ми сиділи невеличким гурточком з пляшкою коньяку. Поминали Юрія Шевельова, українську гуманістаристику, есеїстику, культуру. Оплакували долю нації, яка не має майбутнього як культурна нація. Минуло всього 12 років, і весь інтелектуальний простір вітає себе з днем народження Юрія Шевельова. Його тексти присутні в паперовому і відцифрованому вигляді, його ім’я відоме кожному освіченому українцеві. Саме в день століття, на тому жалюгідному поминанні в погано отоплюваному музеї літератури, я присяглася собі, що підготую том мого листування з Шевельовим для впровадження його колосальної спадщини. Зараз маємо премію, через яку есеїстика отримала легитімність як жанр, а це є визнанням зрілості культури».
Також під час церемонії вперше було вручено Спеціальну відзнаку UA: Радіо Культура, володарем якої став письменник Василь Махно. Його збірка есеїв «Уздовж океану на ровері» (Yakaboo Publishing) прозвучить в аудіоформаті в ефірі Радіо.
Премія імені Юрія Шевельова — нагорода за художню та наукову українську есеїстику, опубліковану протягом останнього року. Визначає внесок у невід’ємні для цього жанру цінності: незалежність думки і витонченість стилю Названа на честь Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику. Премію заснували у 2013 році Український центр Міжнародного ПЕН-клубу, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, видавництво «Дух і Літера» та Український науковий інститут Гарвардського університету. Серед лауреатів попередніх років були: Володимир Єрмоленко, Тарас Прохасько, Андрій Портнов, Костянтин Москалець, Олександр Бойченко, Вахтанґ Кебуладзе та Андрій Любка. У 2019 року премію отримала мистецтвознавиця Діана Клочко за книжку «65 українських шедеврів. Визнані й неявні».
Джерело: “Вечірній Київ”