20 лютого військова прокуратура Ірану завершила розслідування катастрофи літака МАУ. Наразі готується обвинувальний акт, а справу найближчим часом передадуть до суду.
Про це заявив голова Судово-юридичної організації збройних сил Ірану Шокролла Бахрамі, передає Radio Farda.
«Розслідування справи про катастрофу українського літака було завершено у військовій прокуратурі», — зазначив він.
Бахрамі додав, що судовий розгляд розпочнеться після попереднього процесу з присутністю підсудних. При цьому поки що невідомо, чи буде суд відкритим або закритим.
Раніше стало відомо, що іранське слідство звинувачує десять осіб у причетності до катастрофи МАУ, серед них — вищі військові командири, імена яких не розголошувалися. Під вартою перебуває лише одна особа.
Літак Boeing 737−800 авіакомпанії МАУ, що виконував рейс Тегеран-Київ, зазнав аварії вранці 8 січня 2020 року відразу після вильоту з аеропорту столиці Ірану.
Загинули всі 176 осіб, що знаходилися на борту. Серед загиблих — 11 громадян України. Більшість жертв були громадянами Ірану і Канади.
На четвертий день після катастрофи Тегеран офіційно визнав, що літак МАУ збили його військові, які помилково прийняли його за ворожу ціль.
Розшифровка бортових самописців лайнера підтвердила, що він був справним і зазнав аварії через попадання двох ракет, випущених іранським комплексом ППО.
Перша з них завдала літаку значних пошкоджень, проте двигуни не перестали працювати, а пілоти все ще намагалися контролювати політ. Після потрапляння другої ракети лайнер зруйнувався і впав на землю.
Іран дотримується позиції, що авіакатастрофа сталася через «людську помилку» оператора ППО, а не за наказом військового керівництва.
Водночас Україна не погоджується з цією позицією і вимагає допуску до розслідування і грошову компенсацію. 5 січня 2021 року Іран з п’ятої спроби передав Україні проєкт звіту про катастрофу МАУ.
Місяць по тому, 10 лютого 2021 року, канадський громадський мовник CBC News повідомив, що в розпорядженні уряду й органів безпеки Канади з’явився аудіозапис розмови чоловіка, який, ймовірно, є міністром закордонних справ Ірану Мохаммадом Джавадом Заріфом. У ньому йдеться про можливі причини знищення літака МАУ біля Тегерану. Зокрема, голос на аудіо стверджує, що знищення літака рейсу PS752 було навмисним.
В Ірані назвали запис фейковим. МЗС країни заявило, що інформація про навмисне знищення літака є лише «чутками».
Джерело: НВ