Вже час від часу пригріває сонце, і усі в очікуванні справжньої весни. Невдовзі ми врешті зможемо відкласти до наступної зими важкі пальта та чоботи. Натомість вдягнемо щось легке, почепимо на носа окуляри від сонця і поїдемо на перший пікнік на березі річки чи озера.
Попри такі райдужні думки не кожен після виснажливої та похмурої зими має наснагу до активностей. Часом здається, що навесні хочеться навпаки залягти у сплячку, бо сили наче випарувалися.
Як відновити форму після зими
Допоможе здорове харчування. Першочергово треба “зав’язувати” із так званими зимовими стравами. Під час холодів наше тіло потребує більш жирної їжі, і її не бракує під час святкувань Нового Року, Різдва та інших свят, якими багатий зимовий календар. Весна – це час, коли є більше можливостей купити корисних продуктів – овочів та фруктів – і відновити форму після зими. Звісно, не всі довіряють першій весняній зелені, адже вона не завжди безпечна. Тому дієтологи рядять їсти її потрохи і не натщесерце.
М’ясо краще змінити на рибу. Та і період для цього хороший – Великодній піст. Чимало рецептів смачної їжі без м’яса можна знайти у пісному меню. Проте варто пам’ятати, що Великодній піст – найсуворіший, а нам весною навпаки потрібно чимало вітамінів і мінералів. Тож, якщо ви почуваєтесь втомленим і потребуєте енергії, то варто бути обережним із суворими правилами постування.
Якщо все ж від м’яса ви вирішили відмовитися, то допоможе рослинний білок. Він є у бобових, сирі, яйцях і тофу. Майте на увазі, що жовтий твердий сир містить понад 350 ккал, натомість кисломолочний 5% жирності має всього 121 ккал. Вибір очевидний.
Навесні варто зменшити кількість вуглеводів. Можна чергувати день з вуглеводами і день без них. Буде корисним робити виключно білкові сніданки. Вуглеводи можуть бути причиною затримки води у організмі, що провокує набряки. Це і виглядає не надто привабливо і настрою не додає. Тож спробуйте відмовитись від простих вуглеводів – солодкого, хліба, макаронів.
Менше спецій та солі, яка теж затримує воду в організмі. Звечора з’їли копченої риби чи маринованого огірка – вранці прокинулися із набряками. Все тому, що вода накопичується тоді, коли є надлишок солі. У процесі відновлення організмом нормального водно-сольовий балансу і з’являються набряки.
Одна з найголовніших порад – пити достатньо води. Від півтора до двох літрів щодня. Чаї, соки та кава сюди не входять. Тільки чиста вода. Як би це не звучало парадоксально, але саме вода виводить воду з організму.
Відмовляємося від цілком зимових страв – квашеностей. Їх заміняємо свіжими овочами і фруктами. Якщо взимку квашена капуста – джерело вітамінів, то навесні наше тіло потребує свіжих продуктів.
Пам’ятайте, що дні стають все довшими. Тому не дивуйтесь, якщо помітите, що перекусів стало більше. У ці хвилини не забивайте шлунок чіпсами, бутербродами чи чимось на кшталт цього. Здоров’я це не додасть, а втому відчуватимете більшу. Перекуси варто робити легкими: класичний йогурт, овочі, продукти з вмістом білка, сухофрукти.
Втома і навіть поганий настрій після затяжної зими говорять не тільки про брак вітамінів і мінералів. Також це може означати, що ви не достатньо спите. Доросла людина повинна спати 7-9 годин щодоби. Якщо ви регулярно порушуєте це правило, то всі недосипи нам відгукнуться пізніше – втомою і різними хворобами серця, нервової й імунної систем.
Як покращити стан шкіри
Гарний вигляд шкіри також залежить від харчування. Щоб покращити її стан варто дотримуватися кількох правил.
Виключити будь-який цукор із раціону. Якщо хочете очистити шкіру, то його краще його отримувати тільки із фруктів. Це ж стосується і молочних продуктів. Сири, йогурти й інша молочка викликають почервоніння на шкірі.
Їсти продукти, що містять грубу клітковину. Вона ефективно очистить кишківник, адже вбирає в себе усі токсини.
Продукти, що містять грубу клітковину:
- цвітна капуста
- квасоля
- броколі
- картопля
- гарбуз
- огірок
- кріп
- солодкий перець
- висівки
- їжу з борошна грубого помолу
- каші і мюслі з твердих зернових
- кукурудза
- нечищений рис
Продукти рослинного походження краще вживати нечищеними. Адже саме у шкірці є найбільше грубої клітковини. Під час варіння користь цих овочів не стає меншою, проте дієтологи все ж рекомендують вживати їх сирими.
Норма споживання продуктів з вмістом грубої клітковини для дорослого – 25-40 грам на добу. Це 1,5 кг свіжих овочів та фруктів. Проте варто також брати до уваги ваш фізичний стан, вік, здоров’я.
Перед тим, як переходити до здорового харчування, варто порадитися з лікарем. Особливо, якщо у вас є хронічні недуги. Медик може допомогти підібрати харчування саме для вас і не завдати шкоди організму. Часом, щоб справді почати займатися собою, потрібно звернутися до професіонала. Дієтологи, косметологи допомагають уникнути багатьох помилок і досягнути успіху значно швидше. Проте варто пам’ятати, що професіоналом у медичній сфері не стають після тримісячних курсів, тож не соромтесь перевіряти дипломи фахівців, особливо, якщо ви йдете не до медичного закладу, а до салону краси.
І найголовніше – більше свіжого повітря. Машину і громадський транспорт замініть пішими прогулянками на роботу і додому. Фізична активність, сонячні промені – природний і ефективний спосіб відновити організм і створити собі гарний настрій.
Джерело: “Депо”