…І там реформи “буксують”

11 Січня 2022 16:27

Згідно зі звітом Європейської палати аудиторів, шість балканських країн позичили в ЄС близько 700 мільйонів євро на проведення реформ судочинства та правоохоронних органів, але не здійснили цих реформ.

Йдеться про такі країни як Албанія, Північна Македонія, Чорногорія, Сербія, Боснія-Герцеговина та Косово. Про це повідомляє Associated Press.

Аудитори дійшли висновку, що після отримання фінансової допомоги від Європейського Союзу протягом 2014-2020 років шість балканських країн демонструють відсутність мотивації у боротьбі з корупцією, яка необхідна для майбутнього членства цих країн у ЄС. Водночас аудитори спостерігають підвищення впливу Росії та Китаю в регіоні.

“Підтримка Європейським Союзом верховенства права у Західних Балканах вочевидь не принесла комплексних змін”, – каже Юган Партс, один з авторів аудиторського звіту.

Автори звіту стверджують, що Європейський Союз робив забагато заохочень та недостатньо підштовхував балканські країни до реформування, а інвестиції у проєкти не призвели до зміни суспільств загалом.

“Надто рідко ЄС використовував інструмент призупинення допомоги, коли бенефіціар не відповідав базовим принципам демократії, верховенства права та поваги до прав людини”, – сказано у заяві Європейської палати аудиторів.

У звіті також сказано, що останнім часом були “деякі позитивні зрушення. В основному в Албанії та Північній Македонії”. Проте, це мало обмежений вплив на просування верховенства права в цих країнах.

Основними проблемами у країнах-бенефіціарах залишаються незалежність судових органів, концентрація влади та корупція.

Будь-яка країна, що бажає стати членом ЄС має відповідати тисячі правил та норм, які діють в союзі. Під час подання заявки на членство, окремо відбуваються перемовини з усіх цих правил за окремими блоками. Повага до верховенства права, демократичних стандартів, свободи преси та незалежності судів, а також соціально-економічні реформи є ключовими вимогами до вступу до ЄС.

Джерело: “Суспільне”