ЄС: Винні у воєнних злочинах в Україні – “назавжди” під загрозою судового переслідування

19 Липня 2022 12:03

Можливо, знадобляться роки, щоб притягнути до відповідальності винних у воєнних злочинах в Україні, заявив Reuters у понеділок комісар ЄС з питань юстиції Дідьє Рейндерс. Однак, додав він, злочинці повинні знати, що загроза судового переслідування нависатиме над ними «вічно».

Сполучені Штати та понад 40 інших країн працюють над узгодженням розслідувань, щоб допомогти покарати винних за звірства, вчинені російськими військами в Україні.

“Це триватиме наступні тижні, наступні місяці, наступні роки, можливо, наступні десятиліття. У деяких випадках це буде дуже швидко. В інших це буде довше, – сказав Рейндерс. – Але це також чітке повідомлення російській владі: ризик цих розслідувань, судових переслідувань і судів буде висіти над ними до кінця їхнього життя. Це назавжди”.

Рейндерс сказав, що війна Росії в Україні стала першим випадком, коли міжнародна спільнота почала працювати над притягненням винних у військових злочинах до відповідальності ще до закінчення конфлікту.

Росія неодноразово заперечувала свою причетність до військових злочинів або навмисних нападів на цивільне населення з моменту вторгнення в Україну в лютому. РФ каже про початок «спеціальної військової операції» з метою буцімто викорінення українських націоналістів.

Російські війська розбомбили українські міста і залишили тіла на вулицях міст і сіл, які вони окупували. Україна каже про десятки тисяч загиблих мирних жителів.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі розглядатиме справи про воєнні злочини, геноцид і злочини проти людства.

КОШТИ

Рейндерс сказав, що шість держав ЄС – Люксембург, Бельгія, Франція, Німеччина, Ірландія та Австрія – заморозили щонайменше по одному мільярду євро активів російських олігархів, що разом становить 12,8 із загальної суми 13,9 мільярда євро, заблокованих наразі в Європі.

«Розміри активів олігархів і активів російського центробанку абсолютно різні. Ви не збираєтеся відбудовувати Україну за якісь мільярди олігархів. У випадку з російським центробанком мова йде про сотні мільярдів”, – сказав Рейндерс.

“Ми обговорюємо, як організувати конфіскацію без вироку, але навколо цього є багато правових проблем, ми ще не впевнені в цьому”, – додав він.

Він сказав, що Сполучені Штати, Канада та Італія мають певний досвід із цивільно-правовою конфіскацією, але він вважає, що для того, щоб така конфіскація була юридично обґрунтованою, потрібен чіткий зв’язок із злочином, наприклад корупцією.

Інакше Захід може продовжувати тримати гроші в замороженому стані до тих пір, поки Росія відмовляється платити за відновлення України, сказав він, поки Захід шукає способи відновити справедливість як для злочинців, так і для жертв.

“Ці кошти могли б служити гарантією участі Росії у відбудові України. Їх можна заморозити надовго, а не втратити”, – сказав Рейндерс.

Джерело: “Голос Америки”