В Києві відбулася перша Всеукраїнська зоозахисна премія

6 Лютого 2023 17:56

2 лютого в Києві відбулася перша Всеукраїнська зоозахисна премія. Її отримали 20 зоозахисників, серед яких — волонтери, які попри окупацію не покидали тварин у своїх містах, ті, хто рятують покинутих тварин із зачинених або охоплених вогнем будинків, вивозять їх з-під обстрілів на більш безпечні території, готують їжу та лікують братів наших менших. 

Ініціаторами відзнаки виступили Всеукраїнський гуманістичний рух UAnimals та міжфракційне об’єднання «Гуманна країна».

«Перша Всеукраїнська зоозахисна премія — наш спосіб подякувати сотням тисяч українців, які під обстрілами та в окупації продовжують рятувати тварин: собак і котів, корів та овець, тигрів і левів. Вважаю, що таких нагород в Україні має бути в тисячі разів більше. Для бабусі, що в окупації ділиться їжею з безпритульними тваринами. Для військового, який рятує кожне життя поруч, захищаючи Україну. Для всіх тих, чиїх імен ми можемо навіть не знати, але чиїм героїзмом надихаємось щомиті», — говорить Олександр Тодорчук, військовослужбовець ЗСУ та засновник Всеукраїнського гуманістичного руху UAnimals. 

Номінувати на премію волонтерів, працівників громадських організацій та притулків, ветеринарів та інших зооактивістів міг кожен охочий на сайті UAnimals. А переможців визначило експертне журі, в склад якого ввійшли Масі Найєм, Олександр Тодорчук, Юлія Овчинникова та інші. 

Розповідаємо про переможців першої Всеукраїнської зоозахисної премії: 

Ася Серпінська (смт Гостомель, Київська обл.)

Займається зооактивізмом 23 роки. Знайшла родини для більш ніж 5000 тварин. Від початку війни приймає у Гостомельському притулку тварин із прифронтових територій.

Наталія Попова (с. Чубинське, Київська обл.)

Із 2018-го займається порятунком диких тварин. Від початку повномасштабної війни разом із волонтерами UAnimals допомагала вивозити із зоопарків та притулків у зоні бойових дій левів, ведмедів, косуль. Врятувала понад 600 тварин. 

Марина Суркова (м. Харків)

Займається зооактивізмом 8 років. Розробляє зоозахисні законопроєкти та популяризує гуманне ставлення до тварин в Україні. Вдома опікується 13 котами та собакою.

Тетяна Діденко (м. Чернігів)

Під час обстрілів міста у лютому-березні 2022-го врятувала понад 250 тварин. Жінка годувала та лікувала чотирилапих, гасила пожежі після влучання снарядів, захищала приміщення від мародерів.

Михайло Сторожук (Київ — Бахмут)

Від 2014 року працює у складі Київської групи порятунку тварин. Евакуював із бахмутського напрямку близько 150 чотирилапих.

Ірина та Олег Тютюни (м. Херсон)

Подружжя опікується безхатніми тваринами з першого дня війни. Ірина та Олег надавали їм допомогу під час окупації Херсона. Зараз попри обстріли міста їздять годувати тварин до покинутих притулків.

Анастасія Тиха (м. Ірпінь, Київська обл.)

Анастасія з чоловіком вивезли з Ірпеня більш як 20 травмованих тварин і тварин з інвалідністю, зокрема, котів, собак, хамелеона, ховраха та павука. Після деокупації пара повернулася в місто і відкрила притулок, в якому прихистила 67 постраждалих від війни котів і собак.

Елеонора Крутова (м. Авдіївка, Донецька обл.)

Від 2014-го доглядає покинутих тварин, чиї господарі виїхали зі сходу України через російське вторгнення. У 2016-му заснувала організацію «Безпека тварин», що рятує безпритульних котів і собак, годує їх та стерилізує, а також евакуює з прифронтових територій.

Андреа Чістерніно (Італія — Україна, Київщина)

Колишній фотограф Vogue та «Формули-1» з Італії. У 2014-му відкрив із дружиною-українкою притулок Rifugio Italia для свійських тварин у селі Лісовичі Київської області. Під час війни опікується козами, свинями, коровами, вівцями, конями, собаками.

Олеся Кулик (м. Запоріжжя)

Заснувала у Запоріжжі притулок «Зграя». Під опікою Олесі живуть понад 400 тварин, серед яких собаки, коти, кажани, голуби, кури, їжаки. Також вона проводить у місцевих школах уроки доброти до тварин.

Олександр Сипленко (м. Суми)

Зоозахисник, юрист, засновник ГО «Сумське товариство захисту тварин». Від початку війни евакуював за кордон 101 тварину. Разом із дружиною відкрив у Сумах центр для перетримки собак, де перебувають близько 250 чотирилапих.

Сергій Григор’єв (Межигір’я, Київська обл.)

Зоозахисник, біолог. За шість років роботи надав допомогу близько 120 птахам. Зараз опікується лебедями, оленями, гусями, косулями, голубами у Межигірському притулку, що постраждав від російських обстрілів на початку війни.

Олена Пилова (м. Запоріжжя)

Допомагає тваринам уже 8 років. Волонтерить у притулку «Шанс». Рятує тварин у «сірій зоні» регіону, зокрема, у Гуляйполі, Степногірську, Малій Токмачці, Оріхові. Привозить для них корм та евакуює чотирилапих на безпечні території.

Діана Насібова (м. Ніжин, Чернігівська обл.)

11-річна дівчинка рятує безпритульних тварин та прилаштовує їх у родини. Збирає гроші на їжу для тварин та їхнє стерилізування, а також на допомогу ЗСУ. Від серпня 2022-го Діані задонатили понад 200 000 грн.

Петя Петрова (Болгарія)

Волонтерка UAnimals із Болгарії. Разом із командою руху евакуює котів та собак із прифронтових територій. Допомагає лікувати домашніх та свійських тварин і розвозить для них гуманітарну допомогу в гарячих точках.

Світлана Остапкова (м. Мирноград, Донецька обл.)

Зараз під опікою Світлани 180 собак і 73 кішки. Від початку війни вона евакуює до свого притулку травмованих тварин із зон бойових дій у Бахмуті, Авдіївці, Слов’янську.

Олександра Левицька (Дніпропетровщина ‒ Миколаївщина ‒ Херсонщина)

Засновниця притулку «Вуглик». Разом із командою опікується понад 600 копитних тварин: коровами, конями, козами, вівцями, свинями, поні, віслюками, баранами.

Олексій «Лев» Кісілішин (м. Маріуполь)

Відкрив у Маріуполі притулок для собак, лисиць, павуків, пітонів. Після повномасштабного російського вторгнення обороняв Маріуполь на «Азовсталі». Загинув у липні 2022 року внаслідок російського теракту в Оленівській колонії. Нагороджений премією посмертно.     

Як зазначають організатори премії, ще двоє переможців наразі перебувають у зоні бойових дій та на тимчасово окупованих територіях. Саме тому із міркувань безпеки їхні імена поки не називають. 

Джерело: INSIDER