У Києво-Печерській лаврі презентували відреставрований Мазепин дзвін

26 Липня 2023 17:45

У Києво-Печерській лаврі до 336-ї річниці обрання гетьманом Івана Мазепи відбулася панахида та презентація відреставрованого Мазепиного дзвону (XVII ст).

Про це розповіли на Facebook-сторінці заповідника.

В Успенському соборі літію за гетьманом Мазепою провів Архімандрит Авраамій в. о. намісника Лаври. У заході взяли участь духовенство, військові капелани, учасники Програми “Духовне відновлення”, меценати, співробітники Заповідника та запрошені гості.

Мазепа був надзвичайно щедрим до Києво-Печерської лаври, для того, щоб вона прикрашалася і була подібною до небес. І сьогодні з духовенством, з усіма небайдужими до нашої історії, до нашого майбутнього, ми згадуємо славного гетьмана….. Бо Господь дає нам великий шанс визволити Лавру від духовної окупації, яка панувала в ній, в центрі української столиці, в осерді української духовності та національної історії“, – зазначив Авраамій під час панахиди.

Після служби  військові капелани заспівали гімн України разом із присутніми гостями перед Успенським собором.

Ми бачимо, ми відчуваємо, як Лавра стає українською, і це вже перемога. Бо справжня перемога формується саме тут”, – поділилися враженнями вони.

Під час презентації дзвону Мазепи у Великій лаврській дзвіниці в. о. гендиректора Заповідника Максим Остапенко зазначив, що саме завдяки Мазепі Лавра стала такою, якою ми її бачимо зараз.

Що ми браття – козацького роду” – це про всіх нас, тих, хто є нащадками козацької епохи. Незважаючи на гоніння та анафемацтво його дух зберігся і передався нам. Мазепин дзвін – національна реліквія яка збереглася не сама собою, а завдяки колективу Заповідника. Хочу подякувати усім тим, хто працював над його поверненням та відновленням: реставраторам, меценатам та Благодійний Фонд “Українська Лавра”, які допомогли завершити II етап консервації та реставрації”, – сказав він.

Максим Остапенко додав, що за 28 років Лаврі виповниться 1000 років, і вона має стати епіцентром культурного, духовного і релігійного життя; постати, як світова пам’ятка, фундамент для формування нового українського суспільства.

 

Заступник гендиректора з наукової роботи Костянтин Крайній, презентуючи дзвін, наголосив, що він є першим вагомим вкладом родини Мазеп до чернечих обителей Печерська.

За часів Північної війни територія і споруди Вознесенської обителі (територія теперішнього Мистецького Арсеналу) за наказом Петра І було відчужено на користь військового відомства. Після знесення дзвіниці, Мазепин дзвін потрапив до Південної вежі Києво-Печерської лаври у якості годинникового дзвону.

У 1816 р. годинник із вежі зняли, а “Мазепин дзвін” перенесли на 3-й ярус Великої лаврської дзвіниці, де він перебував до нацистської окупації Києва. Після відродження чернечого життя на Нижній лаврі він був перенесений туди. У липні минулого року, завдяки старанням співробітників Заповідника дзвін знову повернувся на Верхню лавру.

Джерело: “Великий Київ”