Київводоканал зроблять комунальним

14 Травня 2024 17:56

Київрада планує зробити з приватного акціонерного товариства «Київводоканал» – КП «Київодоканал». Для цього планують забрати всі водопровідні мережі, які у 2006 році передавали в управління. На 14 травня 2024 року призначено засідання бюджетної комісії Київради, на якому будуть розглядати рішення щодо розірвання угоди про передачу майна. Жити по-новому КП «Київводоканал» з уставним капіталом в 1,5 млрд грн має з 1 січня 2025 року. Про це йдеться у проєкті рішення Київради від 22 лютого 2024 року.

В Київраді набридло слухати про поганий стан мереж та низький тариф, який не переглядали з 2021 року. Для того, щоб кияни безперебійно отримували воду, столична рада виділяла поворотну фінансову допомогу водоканалу. Але безкінечно це тривати не може.

«Тенденція скрутного становища галузі притаманна не тільки місту Києву, а є аналогічною по всій країні, адже тарифи на водопостачання та водовідведення не підвищуються. Інші територіальні громади цю проблему вирішують за рахунок коштів місцевих бюджетів шляхом надання постійної прямої підтримки таким підприємствам. Проте, ці підприємства – на відміну від ПрАТ «АК «Київводоканал» – є комунальними, що дозволяє органам місцевого самоврядування спрямовувати на них кошти місцевих бюджетів», – йдеться у поясненнях в проєкті рішення.

Ініціативу зробити водоканал комунальним підтримали депутати на засіданнях комісій з питань власності та житлового-комунального господарства. Але там нагадали, що припинення угоди про користування майном тягне за собою зміни до договору про японський кредит на модернізацію Бортницької станції очистки стічних вод. Нагадаємо, йдеться про позику у 108 млрд 300 млн японських ієн на 30 років. Також, потрібно буде щось вирішувати з угодою про іпотеку між урядом, Мінфіном, Київрадою та акціонерною компанією «Київводоканал».

Й це не всі складнощі, на які очікують у Київраді. Окрім нового комунального підприємства, за яким закріплять майно для киян зміниться надавач послуг. Але у проєкті рішення нічого немає про ремонт мереж, на які у нинішнього власника не вистачає коштів та майбутній тариф.

Кому належить Київводоканал

За інформацією аналітичної платформи YouControl, приватне акціонерне товариство «Акціонерна компанія «Київводоканал» на 25,46% належить громаді столиці, а на 67% – компанії «Київенергохолдинг». Останній на 61% належить Київраді, але головну роль у цій історії відіграють не мажоритарний столичний власник, а міноритарій, який ховається за невеликими відсотками.

За даними з реєстрів, через компанію-прокладку «КИЇВЕНЕРГОХОЛДИНГ» водоканалом можуть керувати:

  • Компанія A ARTIO GLOBAL INVESTORS LTD з Великої Британії з 24,98% уставного капіталу;
  • Фірма DENSEC LIMITED з Кіпру з 14,01%.

За цими іноземними компаніями можуть ховатися українці Сергій Суровцев та Дмитро Давиденко. Прізвище Суровцева стало відомо після історії з «Довженко-Центром», де Суровцева називали довіреною особою нардепа від ОПЗЖ Сергія Льовочкіна.

Нагадаємо, що у 2006 році понад 60% акцій “Київгазу”, “Київводоканалу” та ще тоді “Київенерго” об’єднали в приватне акціонерне товариство “Київенергохолдинг”. Офіційно метою створення ПАТ влада називала «збільшення ефективності керування компаніями» та «залучення інвестицій на їх модернізацію». Новий холдинг на 61% належав громаді Києва, решту акцій підприємства приватизували кіпрські компанії.

Першими власниками офшорних компаній, які керували «Київводоканалом», були спочатку бізнесмени Василь Хмельницький та Андрій Іванов. Згодом їх замінив колишній зять Леоніда Черновецького — В’ячеслав Супруненко. Як писав сайт «Наші гроші», після Супруненка офшорними акціонерами стали представники інтересів Сергія Льовочкіна.

У вересні 2017 року прокуратура Києва заявила, що налаштована повернути «Київенерго», «Київгаз» і «Київводоканал» громаді столиці. Проте, якщо офшорні власники так і залишилися в структурі «Київводоканалу», виходить в судах прокуратура не домоглася свого.

Водоканал у Києві просить підвищити тариф

«Київводоканал» просив Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг підвищити з 1 квітня 2024 року тариф на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 34,2%. Тобто, до 40,78 грн.

За даними «Київводоканалу», на пропозицію щодо зміни тарифів в першу чергу вплинули такі чинники:

  • зменшилися обсяги реалізації, що враховані в чинних тарифах;
  • збільшилися витрати з електричної енергії, а саме: на 30,29% із централізованого водопостачання; на 25,83% з централізованого водовідведення.

Водночас із 1 липня 2024 року «Київводоканал» пропонує встановити загальний тариф у розмірі 46,9 грн (39,08 без ПДВ) за 1 м³, з якого:

  • централізоване водопостачання – 25,7 грн (21,42 без ПДВ) за 1 м³,
  • централізоване водовідведення – 21,19 грн (17,66 без ПДВ) за 1 м³.

Джерело: “Економічні новини”