4 липня депутати Київради проголосували за продовження оренди землі для компанії KAN Development у місцевості Китаїв у Голосіївському районі.
Землі розташовані на схід від Національного природного парку «Голосіївський» — зараз це оаза тиші й спокою серед зелених пагорбів і ставків, яка сильно контрастує з бетонно-асфальтовим Києвом.
Але навколо монастиря, скитів, озер, пам’яток історії і старовинного кладовища в урочищах Китаїв, Болгарське й Самбурки може вирости район з черговими ЖК.
Попри всі зусилля активістів і протести громади безпосередньо у день сесії, Київрада підтримала рішення на користь забудовників.
До речі, це не єдине скандальне рішення – 4 липня столична влада також вирішила закрити річку Либідь у колектор.
Боротьба, що триває 20 років
Китаїв — частинка незайманої природи в Києві. І буквально археологічна перлина столиці.
За однією з версій, тут у ХІІ ст. знаходилась фортеця Андрія Боголюбського, тому місцевість названа на честь міцної китайської стіни та самої Піднебесної.
Територія відома не лише гарними краєвидами, але й цікавою історією, пов’язаною з заселенням пагорбів монахами. За часи їх перебування там побудували підземні ходи, частина яких згодом були зруйновані під час війни. Збереглися до наших днів китаївські печери та діюча печерна церква ХІХ ст.
Історики кажуть, що ця ділянка має унікальний ландшафт. Городище складається з трьох видів валів, селища та, такого собі, некрополіса — двох курганних груп із понад 400 курганами.
«Це археологічна пам’ятка, яка знаходиться на території, яка відведена під будівництво. Для розуміння, у нас навіть деякі депутати міської ради не зовсім розуміють, що таке археологічна пам’ятка. Вони думають, що це якась будівля під землею. Насправді археологічна пам’ятка – це сукупність об’єктів, які знаходяться під землею і які там пролежали вже певний достатній час, є відбитком тої епохи. Ця місцевість не була забудована в подальші періоди. Відповідно, все залишилося так, як у XII столітті, шар ґрунту нашарувався і збережено і вулиці цього міста, і якісь частини, елементи будівель. Тобто, це пам’ятка унікальна», – розповідає Анатолій Погорілий, заступник голови ГО «Спадщина».
Китаїв набув статусу археологічної пам’ятки національного значення у 2009 році – до його складу входять городище, поселення та курганний могильник IХ – ХIII століть. На території памʼятки знайшли залишки фортифікаційних споруд, трипільську кераміку та помешкання часів Київської Русі з глиняними печами.
Рішення забудувати культурну спадщину національного рівня ухвалили за часів головування Леоніда Черновецького в 2000-му році – тоді міські депутати віддали його в оренду сільськогосподарському підприємству «Київська овочева фабрика».
Землю відвели під «будівництво та обслуговування будівель громадської забудови», проте вже за два роки Київрада змінила цільове призначення землі на будівництво об’єктів житлової забудови, торговельно-розважальних комплексів, офісних центрів і паркінгів.
А згодом «Київська овочева фабрика» підписала інвестиційний договір з Saga Development.
У 2011 році планувалося забудувати територію багатоповерхівками, проте новий орендар не отримав дозволу від Мінкульту.
За кілька років, в 2019-му, SAGA Development запропонували нове бачення – засновник Андрій Вавриш обіцяв забудувати місцевість будинками до девʼяти поверхів та створити громадські простори.
Згодом «Київська овочева фабрика» підписала інвестиційний договір з KAN Development, яку очолює колишній заступник Віталія Кличка Ігор Ніконов.
У підприємстві вважають, що користуються ділянками добросовісно та мають повне право вирішувати, як їх використовувати на свій розсуд.
«Площа просто гігантська, там збереглося майже все, починаючи від дитинця, тобто центра міста, і закінчуючи кладовищем. Але забудовники хочуть її повністю забрати? Їм вигідно провести повне дослідження, відповідно дістати з землі все, що є, і по факту тоді пам’ятка зникає. Тобто вже цього археологічного об’єкта не буде», – зазначає Анатолій Погорілий, заступник голови ГО «Спадщина».
Кличко судиться сам із собою?
Відстоює повернення частини цих земель у власність громади і Офіс Генпрокурора. Оскільки вони мають археологічну й історичну цінність. До того ж «Китаївське городище та курганний могильник» є памʼяткою археології національного значення, отже, ці землі не підлягають відчуженню або передачі іншим особам. Тим паче для забудови.
Цікаво, що прокуратура, яка виступила позивачем у справі, представляла інтереси КМДА, а відповідачем була Київрада.
Враховуючи те, що Київ – досі місто зі спеціальним статусом, і голова Київради очолює також і КМДА, виходить, що Кличко є і позивачем, і відповідачем одночасно. Розумію, це не дуже вкладається в голові, але саме Кличко роками блокує зміни до законодавства, які б розмежували повноваження міського голови.
Прокурори програли суд першої інстанції, котрий зайняв бік орендаря землі.
Тобто Кличко хоч і програв, але і виграв одночасно.
Від травня тривають слухання справи щодо земель Китаєва в Північному апеляційному господарському суді.
Що там побудують
На трьох ділянках загальною площею понад 50 гектарів планують створити новий житловий район на майже шість тисяч квартир. За містобудівними розрахунками, в новому районі мешкатимуть понад 15 тисяч людей, розрахункова кількість місць у паркінгу — понад 2,5 тисячі.
Зокрема, під забудову віддають майже 23 га в урочищі Самбурки та понад 9 – у Болгарському. З ділянками під будівництво також межує район Мишоловка. З новою забудовою рух перевантаженим проспектом Науки лише зросте, а Мишоловка – історичний район Києва – перетвориться на глухий кут, з якого місцеві мешканці не зможуть виїхати.
«Політика міська веде до того, що людиною ти себе можеш відчувати виключно в автомобілі… З вікна свого службового чи власного автомобіля», – зазначає Олександр Гречко, транспортний аналітик, співзасновник ГО «Пасажири Києва».
Навесні 2024 року понад 8000 киян підписали електронну петицію з вимогою зберегти від забудови урочище Китаїв. Мер Віталій Кличко її відхилив.
«Якщо уявити, що там той масив, здається, близько 6 тисяч квартир планується, ну, це просто вже Голосіївський заповідник зникне як такий. Це вже буде якась прибудинкова територія цього ЖК. Це знищить екологію, природну недоторканність як Китаєва, так і Голосіївського заповідника, парка», – говорить Анатолій Погорілий, заступник голови ГО «Спадщина».
Джерело: Каштан NEWS